Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi karbon nötr olacağı tarihi açıklasın!

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi karbon nötr olacağı tarihi açıklasın!

65 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Yönetimi

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ayşe Gül Karaalp

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi karbon nötr üniversite olsun!

İklim krizi dünyamızın yeni gerçeği. Bilim, iklim krizi ile mücadele konusunda harekete geçmemizin acil olduğunu söylerken, dünyamız da orman yangınları ve sellerle birlikte bu gerçeği doğruluyor. 2050’ye kadar karbon nötr bir yaşam biçimine geçmeliyiz!

Üniversitemiz, net sıfır emisyon düzeyine ulaşma ve karbon nötr olma hedefiyle, yenilenebilir enerji kaynaklarından güneş enerjisi yöntemini uygulayan nadir ve öncü kurumlardan biridir. Kampüs içerisindeki birçok noktada karbonsuzlaşma eylem planına örnek bulunmaktadır, bu örnekleri çoğaltarak karbon nötr olacağı tarihi açıklamasını istiyoruz.

Üniversite yönetimine çağrımızdır: Bilimin ışığında eğitim veren bir kurum olarak, bilimin gerektirdiklerini acilen yerine getirin, Net Sıfır olma hedefiyle, Karbonsuzlaşma Eylem Planı hazırlayın ve uygulayın! Bu plan şunları içermeli:

  • Kampüs içinde bisikletler koyun ve bisiklet yolları oluşturun; öğrencilerin, akademisyenlerin/öğretmenlerin ve idari personelin bisikletleri kullanmasını sağlayın.
  • Kampüs içinde karbon yutak alanı işlevi taşıyan yeşil alanları koruyun ve artırın.
  • Yemekhane ve kafeteryalarda atık azaltım planı yapın: Pipet, plastik çatal- bıçak- tabak ve plastik poşet kullanımını yasaklayın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesi kapsamında Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne kaydolun.
  • Yemekhane ve kafeteryalarda vegan-vejeterjan bölümü oluşturun. Hem hayvan sömürüsünü hem de metan gazını azaltmaya yardımcı olun.
  • Kampüste belirli alanlara su sebilleri yerleştirin ve öğrencileri su matarası kullanmaya teşvik edin. Bu, öğrencilerin suya ücretsiz erişimini sağlayacak ve öğrencilere ekonomik olarak da destek olacaktır.
  • Kampüste bostan oluşturun, yemekhane ve kafeteryalarda bu bostandan elde edilen sebzeleri kullanın ve gıda atıklarını kompost yapın.
  • Öğrencilerin “İklim Krizi ile Mücadele” konusunda doğru bilimsel bilgilere ulaşabilmesi ve bu krizin farkında olabilmesi için, bu konuyu seçmeli ders olarak belirleyin ve müfredata ekleyin.
  • Üniversite binalarının elektriği güneş panellerinden sağlanıyor bu anlamda öncü olan üniversitemizde yağmur suyu depolama alanları da oluşturarak öncü olmaya devam edin. Kıbrıs özellikle Aralık ve Ocak aylarında çok güzel yağmur alan bir ülke, bundan faydalanın!
  • Tüm bu süreçleri, karar alma ve eylem mekanizmalarına öğrencilerin de katılımını sağlayarak ilerletin.
65 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.