İlkkurşun'un sırtına karayolu saplanamaz. Yol yapım çalışmasında; İlkkurşun'un yanında, çalışmanın karşısındayım.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.


İlkkurşun Köyü İzmir ili, Ödemiş ilçesinin 10 km batısında yer alan; Kurtuluş Savaşı’nda İlk örgütlü mücadelenin başladığı tarihi bir Köydür.15 Mayıs 1919'da İzmir'in işgal edilmesinin ardından Ege Bölgesi'nin iç kesimlerine yönelen düşman ordusuna karşı, Hacı İlyas Köyü’nde sivil halktan ve askerlerden oluşan "Yiğit Ordusu" tarafından 31 Mayıs'ı 1 Haziran'a bağlayan gece çok büyük bir direniş ve vatanperverlik örneği göstermiş ve onlarca şehit vermiştir. Köyün Kurtuluş Savaşı’ndaki bu özel yeri nedeniyle daha sonra ismi İlkkurşun olarak değiştirilmiştir.

İzmir Torbalı’dan bu yana genişletilip onarımı yapılan bir yol olan D-310 İzmir – Ödemiş karayolu; İlkkurşun’un yaklaşık 800 metre güneyinden geçmesine rağmen İzmir- Ödemiş karayolunun batı tarafında ve tarihi İlkkurşun tepesi yakınındaki Maraş Mevkisi üzerinde bulunan Yörük köprüsüne kadar 3 km’lik bir yol yapılmak istenmektedir. Bu güzergâh aslında ana yolu sadece 100 metre kısaltabilecektir. Bu idari işlemde kamu yararı yoktur, mevcut yol çok rahat düzleştirilip ve genişletilebilecekken, yüklenici firmanın dolgu malzemesi ihtiyacı uğruna tarihi İlkkurşun toprakları feda edilemez. Mera Kanunun 3 ve 4.md.leri açık ve tavizsiz bir ifadeyle “HİÇBİR ŞEKİLDE MERA ALANLARI DARALTILAMAZ “ ifadesi vardır ve bu durum T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın politikaları ile çelişmektedir. Yüklenici firma 30.06.2015 tarihi itibariyle hukuksuz bir şekilde mera vasfından çıkarılan arazi üzerinde kazı ve dolgu malzemesi alma faaliyetlerine başlamıştır. Açıkça hukuka aykırı olan mera vasfı değişiklik kararına göre bu faaliyetin önlenmemesi halinde kısa bir sure içinde mera, mera olmaktan çıkacak, geri dönüşü ve telafisi imkânsız zararlar doğuracaktır.

Köy halkı olarak bu yolun Ödemiş ve ülke ekonomisi için önemini bilmekte birlikte ülkemiz kamu yararı gereği mevcut yolun genişletilerek tarihin, kültürel mirasın, verimli tarım arazilerinin, doğanın, yeşilin, yarım asırlık zeytinlerin ve kahramanlık bölgesi İlkkurşun tepelerinin titizlikle korunması istiyoruz. İlkkurşun tepesi, tüm Türkiye’nin kahramanlık simgesidir. Bu Köy Milli Mücadelede adını tarihe altın harflerle tarihe yazdırmıştır.

İlkkurşun biriciktir, özel korumaya ihtiyacı vardır. Bu bölge bir yurtseverlik ve kahramanlık anıtı olarak sonsuza dek korunmalıdır.

Umut Ayberk Akbay

0533 400 84 48