Temiz Hava için Kanserojen Kirleticiye (PM2​.​5) Acilen Limit Belirlenmeli!

Mücadele alanı:Temiz Hava Kampanyaları

Temiz Hava için Kanserojen Kirleticiye (PM2​.​5) Acilen Limit Belirlenmeli!

Başlama tarihi:
6 Ağustos 2022
İmzalar: 6.969Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Buket Göktaş

Temiz hava solumak hepimizin en temel hakkı. Ama soluduğumuz havada sağlığımız için zararlı ve kanserojen olan gözle görünmeyen parçacıklar olduğunu biliyor muydun? Erken ölümlere ve kanser dahil pek çok sağlık sorununa neden olan bu ince partikül maddeler için (PM2.5) limit belirlenmesini ve ölçümler yapılarak gerekli adımların atılmasını istiyoruz. 

Kömürün yanması, trafik, endüstriyel faaliyetler gibi aktiviteler sonucu oluşan ince partikül maddeler (PM2.5) saç telinin 1/30’u kadar küçük boyutta olduğu için gözle görünemez ama ülkeler arasında bile kilometrelerce mesafe yol alabilir. 

Avrupa Parlamentosu'nun Çevre ve Halk Sağlığı komitesi tarafından yayınlanan (Ocak 2021) hava raporunda ince partikül maddenin (PM2.5) yalnızca Avrupa'da her yıl yaklaşık 400.000, dünya çapında ise 4.000.000'un üzerinde erken ölüme neden olduğu belirtildi. 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 2013 yılında kanserojen ilan ettiği ince partikül maddenin bu zararlarını göz önünde bulundurularak düzenli ölçümlerinin yapılmasını ve halk sağlığı için belirli limitler belirlenmesini öneriyor. 

Dünya Sağlık Örgütü, PM2.5 ince partiküller hakkında sağlıklı bir yaşam için olması gereken limit değer olarak 10µg/m³'ü tavsiye ediyor. Avrupa Birliği ise limit değer olarak 25µg/m³'ü yasal olarak kabul etmiş durumda. 

Ancak Türkiye'de ince partikül madde (PM2.5) hakkında henüz yasal limit değer yok! Bunun yanında havadaki ince partikül maddelerin ölçümünü yapan istasyon sayısı da çok az. Bu sebeple pek çok ilde nasıl bir hava soluduğumuzu ve sağlık etkisini bilemiyoruz. 

Kampanyamızla yetkililerden en kısa sürede Türkiye'de 

1. Halk sağlığını koruyacak bir PM2.5 limit değeri belirlemelerini, 
2. Limit değerin gelecek yıllarda nasıl revize edileceğinin planlanmasını,
3. PM2.5 için düzenli ölçüm yapan istasyon sayısının artırılmasını talep ediyoruz.

Kampanyamızı yetkililere duyurmak için sende destekle, hakkımız olan temiz havayı birlikte soluyalım!

Hemen destekle
İmzalar: 6.969Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle