TCDD Taşımacılık, Engellilerin Ücretsiz Ulaşım Hakkını Derhal Yeniden Uygulamaya Koysun.

Doğrulanmış başarı

TCDD Taşımacılık, Engellilerin Ücretsiz Ulaşım Hakkını Derhal Yeniden Uygulamaya Koysun.

Bu kampanya 9.449 destekçi ile değişim yarattı!
TCDD Taşımacılık (TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kamuran YAZICI) ve tarafına AYŞE SARI bu kampanyayı başlattı

Covid-19 Pandemisi öncesi TCDD'de engellilere tanınan ücretsiz seyahat hakkı, pandemi sonrası askıya alındı. Sözde engellileri korumak için alınan bu karar "Engelli vatandaşlar, sırf ücretsiz olduğu için hızlı treni kullanıyorlar" gibi bir ön yargılı yaklaşımıyla alınmıştır ve hukuksuz bir uygulamadır

COVİD-19 pandemisi ilan edildiğinde alınan önlemlerden biri de HERKES İÇİN TCDD’nin hızlı tren seferlerinin durdurulması idi.

Normalleşme sürecine girildiğinde hızlı tren Seferleri HERKES İÇİN, Sağlık Bakanlığı'nın sunduğu tedbirler doğrultusunda yeniden başladı.

Herkes için normalleşme süreci başlarken TCDD Taşımacılık AŞ'nin aldığı önlemlerden biri, SÖZDE "ENGELLİLERİ KORUMAK İÇİN" ÜCRETSİZ SEYAHAT HAKKINI ASKIYA ALARAK, onların ücret ödemeleri halinde seyahat etmelerini sağlamak oldu.

4736 sayılı Kamu Kurum ve kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun ilgili maddesinde, olağanüstü durumlar hakkında (Pandemi nedeniyle) hiçbir değişiklik yapılmadığı halde, TCDD Taşımacılık AŞ'nin, ücretsiz seyahat hakkını askıya alması kanuna aykırı, hukuksuz bir uygulamadır.

Pandemi bahane edilerek, engellilerin seyahat hak ve özgürlüğünün kısıtlanması; hızlı trene binerken yardım edilen-yakın temas gereken engelli yolcuların, Korona enfeksiyonuna karşı korunma için ücret ödemelerinin karara bağlanması; hukuksuz olduğu kadar yersiz, kabul edilirlikten uzak ve akla mantığa uygun olmayan bir uygulamadır. 

Engelli yolcuların güvenilir ve sağlıklı bir şekilde seyahat etmelerini sağlamak için önlem almak yerine, konuyu ücret ödemeye getirmek, "bilinçli bir biçimde, verilmiş bir hakkı ortadan kaldırmaktır". 

Normalleşme ile birlikte engelli vatandaşlar, -pandemi nedeniyle- yaptıramadıkları sağlık kontrollerini ve tıbbi tedavilerini yaptırmak için hızlı trenle seyahat etmek zorundalar. Engelli çocuklar, sırf ücretsiz özel eğitim alabildikleri için bir ilden başka bir ile ebeveynleri ile seyahat etmek durumundalar.

"Engelli vatandaşlar, sırf ücretsiz olduğu için hızlı treni kullanıyorlar" gibi bir ön yargılı yaklaşım mı var ki, böylesi bir uygulama getirildi. 

Ve neden pandemi nedeniyle, hızlı trenden yararlanacak engelli yolcu sayısına kısıtlama getirilsin? İşte bu uygulama yapılır ise bu uygulamanın Engelliliğe dayalı ayrımcılık olacağını bilinmelidir. 

Bizler Türkiye’nin her yerinden engellileri ve onların ailelerini temsil eden; konfederasyon, federasyon, sendika, vakıf, dernek, platform, il engelli meclisleri ve aktivistlerden oluşan 197 STK olarak;

  1. TCDD Taşımacılık AŞ'nin, bu hukuksuzluğa derhal son vermesini,
  2. İnternetten ücretsiz bilet alımı dahil ücretsiz seyahat uygulamasının başlatıldığını duyurmasını,
  3. Hızlı trende seyahat edecek engelli yolcu sayısında herhangi bir kısıtlamaya gidilmemesini

TALEP EDİYORUZ.

Bu hukuksuz uygulamaya "DUR" diyen STK listemiz ve bildirimiz, altta "güncelleme" kısmında yer almaktadır. 

 

 

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 9.449 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş