DAĞCILIK SPORUNDA İZİN BÜROKRASİSİ OLMASIN!

DAĞCILIK SPORUNDA İZİN BÜROKRASİSİ OLMASIN!

Başlama tarihi:
5 Şubat 2021
Muhatap:
TC.İçişleri Bakanlığı ve
İmzalar: 3.975Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: TDF HEDEF 2020 .

Jandarma Genel Komutanlığının 23.06.2020 tarihli  ‘’Dağcılık ve Yürüyüşü Faaliyetlerinde Kazaların Engellenmesine Yönelik Alınması Gereken Tedbirler'' kapsamında bilgi yazısı 

ve T.C  İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından hazırlanan, 13 Ekim 2020 tarihli ve 5248892 sayılı “Dağcılık Faaliyetlerinde Alınması Gereken Tedbirler” konulu yazı, tüm valiliklerimize gönderilmiş ve buna istinaden bazı valilikler tarafından “Doğa Sporlarının Güvenli Hale Getirilmesi” başlığıyla dağcıların dağlara erişimini kısıtlayan/sınırlandıran hükümler içeren Genel Emirler yayınlanmıştır.

Türkiye Dağcılık Federasyonu’da  bu süreçte 02.07.2020 tarihli  yazısı ile gelen yazıları ilgi tutarak Gençlik ve Spor İl müdürlüklerine konuyu iletilmiştir. 

Bu resmi yazılar  ve genel emirler dağcılık sporunun gelişimine, faaliyetlerin yapılmasında ciddi zaman, motivasyon kaybına yol açması, engellemesi ve yerelde ilden ile,dağdan dağa,kişiden kişiye,kurumdan kuruma farklı uygulama ve ciddi sorunlar yaratması muhtemeldir. 

Ülkemiz dağları ve dağcılık sporu alanları ile Dünya’nın en çok bilinen ülkelerinden biridir. Ülkemizde binlerce dağcılık sporcusu lisanslı veya lisanssız olarak faaliyetlerini dağcılık eğitimleri çerçevesinde faaliyetlerini eşsiz dağlarımızda yapmaktadır. Ayrıca bir kısmı yurt dışında 5 kıta da ülkemizi temsil etmektedirler. Günübirlik ziyaretçi, gezgin,maceracı kişiler ile karıştırılmamalıdır. Yıl içinde kulüp bazlı yada bireysel çabalarla bir çok dağcılık faaliyetini yapan bu sporcular ülkemize beton tesis yada, kamu harcaması olarak herhangi bir yük bindirmemektedir. 

Dağcılık kaynaklı, yada dağlarda olan kazalarla ilgili istatistikler de gelişmiş ülkeler kadar yüksek te değildir.  Bu kazalara hepimiz üzülmekteyiz ve büyük kısmı dağcılık spor camiası dışında olan kişilerdir. 

Bu genelge ve valiliklerimizin yayınladığı resmi yazılar :

Uygulama karmaşasına yol açacak ve izin sürecindeki zorluklar/belirsizlikler nedeni ile bilgi vermeden yapılan faaliyetleri artıracak, kazalardan haberdar olma durumunu bile zorlaştıracaktır.
Taşra da görev yapan kamu görevlisi memurlarımıza  ciddi bir iş yükü getirecek kavram kargaşası,yetki,uygulama kararsızlığı ve uzmanlık sorunu  yaratacaktır. 
Dağlara gidişle ilgili izin prosedüründeki zorluklar, belirsizliklerden dolayı dağcılık sporunun yapılması,teşvik edilmesi yaygınlaşması ciddi bir şekilde zarar görecektir.   

Dağcılık sporu, Dünyanın kabul ettiği ve ülkemiz açısından stratejik önemi olan bir spor dalıdır...Güzel ülkemizde dağcılık sporu açısından çok önemli alanlara,dağlarına ulaşım zor olmamalıdır. İyi niyetle ve dağlarda kazaları önlemeye yönelik düşünülen bu  genelge ile doğayı koruyan,dağlara sahip çıkan sporcuların önüne bürokratik engeller koyulmamalıdır. 

Bizler bu sporu ülkemizde lisanslı ya da lisanssız olarak yapan doğayı koruyan,dağlara sahip çıkan binlerce sporcuyuz…


DAĞLARA GİDERKEN BİLGİ VERELEBİLİR!

DAĞLARA TIRMANIŞLARDA  İZİN PROSEDÜRÜNE GİRMEYELİM …

..

Sayın Yetkililer 

Değerli doğaseverler ve sevgili dağcılık sporu camiası…

 Dağlara çıkış ile ilgili  kafaları karıştıran, uygulamadan uygulamaya,kurumdan  kuruma veya kişilerin insiyatifine dayalı bir çok zorluk yaşayacağımız bir mevzuat ile ilgili olumsuz bir durumla karşı karşıyayız. 


Bizler dağlara giderken bilgi vermeyi eğitimlerimizden bilen kişiler olarak geliştirilecek bir mobil uygulama yada elektronik başvuru sistemi ile dağlara sportif faaliyet için giderken ister lisanslı ister lisansız bilgi verme yönteminin doğru olacağına düşünüyoruz…


Bu konuda yapılacak bu yönde bir çalışma ile hem sağlıklı bir bilgi akışı tüm kurumlara gitmiş olacak spor faaliyetleri kolaylaşacak olası istenmeyen bir kaza durumunda ise kamu kurumları yada dağ arama kurtarma gönüllüleri arama kurtarma faaliyetinde dağlarda kimlerin olduğunu bilerek arama kurtarma faaliyetini hızlı ve etkin koordine edebilecektir. 


Saygılarımızla 

Teşekkür ederiz...

Hemen destekle
İmzalar: 3.975Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle