İzmir’in Çernobil’i ölüm kusuyor!

İzmir’in Çernobil’i ölüm kusuyor!

1.192 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
izmir büyük şehir belediyesi ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Mehmet Gunes

İzmir'de 12 yıl önce ortaya çıkan tehlikeli atık ve radyoaktif maddeler hala temizlenmedi. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, Gaziemir’deki eski kurşun döküm fabrikasının 70 dönümlük bahçesinde 2007 yılında 100 bin ton nükleer atık tespit etti. Bu durumun kamuoyuna yansıması ise bir medya haberi sonrası ancak 2012 yılında oldu. Ölçümlerde, radyasyon miktarı normal değerin 219 katı çıktı. Uzmanlar, tehlikeli atıkların toprak, hava, suya karışarak hala ölüm saçtığını belirtirken, Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, “Çernobil ne ise Gaziemir odur” diyor.

2007’den itibaren bu atıkların farkına varan resmi kurumlar neden bugüne kadar gerekli önlemleri alamadılar? Üstelik bu atıklar hemen hemen İzmir’de yaşayan herkesin haftada en az birkaç defa geçtiği bir bölgede toprak altında gömülü iken.

İzin verilen limitin 219 katı olan radyasyonun bölge halkını az veya çok etkilememiş olması neredeyse imkansız

Buradaki atıklar acilen yönetmeliklere uygun şekilde kaldırılamadı ve sonuçlar kamuoyu ile paylaşılmalıdır. Ayrıca daha da önemlisi bu atıkların bölge insanının sağlığı üzerindeki etkileri de dünü, bugünü ve yarını ile araştırılmalıdır. 

Kaynak: 

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/izmirin-cernobili-olum-kusuyor-5270612/

 

 

1.192 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.500.