T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Santral planlarından vazgeçmeli ve ülkemizde çok zengin olan YENİLENEBİLİR Enerji Kaynaklarına yönelmelidir.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Nükleer Santral planlarından vazgeçmeli ve ülkemizde çok zengin olan YENİLENEBİLİR Enerji Kaynaklarına yönelmelidir.

Başlama tarihi:
20 Ağustos 2013
Muhatap:
Sayın Bakanlık Yetkilileri (T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı)
Kampanya Kapatıldı
Bu kampanya 3.602 destekçiye ulaştı

Bu kampanya neden önemli?

Fukuşima felaketinden sonra bir kez daha dünya için ne kadar tehlikeli olduğu ortaya çıkan ve Almanya, Japonya gibi nükleer santrallerle enerji elde etme konusunda önde yer alan ülkelerin, nükleer programlarını çöpe atıp tüm enerji yatırımlarını Yenilenebilir Enerji Kaynakları'na (Güneş, Rüzgar, Gel-Git, Dalga, Jeotermal...) yaptıkları bir dönemde, ülkemizin nükleer santral kurulumlarına "üç" koldan saldırması tamamen yanlış ve sorunlu bir karardır. Güneşin ve rüzgarın bu kadar bereketli olduğu ülkemizde, nükleer güç santral kurulumlarından vazgeçilmeli ve ülkemizin pek de zengin olmayan maddi kaynakları, vatandaşlarının vergileri, bu "çöp" teknolojinin ithalatı için harcanmamalıdır.

Sinop ya da Mersin özelinde bu santrallerin neden yapılmaması gerektiğini basitçe şu şekilde sıralayabiliriz:

- Yaz turizminin son derece hareketli olduğu Mersin yöresinde ve doğanın bu kadar canlı olduğu Sinop yöresinde nükleer santral planlamak, cennette bomba imal etmek demektir. Bu yöreler; endemik bitki türleri, soyu tükenmekte olan kara ve deniz canlılığının son limanı olmaları, şelaleleri, gölleri, mağaraları, eski ve birbirinden farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmalarıyla son derece özel alanlardır. Kültür turizmi için de bu kadar çok çeşitlilik ihtiva eden alanlara nükleer santral kurulumlarının düşünülmesi, ülkenin ve bölgenin geleceği için alınabilecek en kötü karardır.

- Nükleer kaza ya da sızıntının hiç olmaması durumunda bile, nükleer santrallerin soğutma sistemleri için günde ortalama 10 milyar litre su sirkülasyonu ile yok edeceğimiz deniz canlılığı ve deniz ekolojisindeki değişim, Karadeniz gibi balıkçılığın yapıldığı bir denizde son derece ürkütücü sonuçlara neden olacaktır. Ayrıca zaten sıcak olan Akdeniz'in reaktörlerin soğutulması için kullanılması ve sirkülasyonu sonunda deniz suyunun daha da ısınması, Akdeniz faunasına ve florasına geri dönülmez zararlar verecektir.

Amacımız bu santrallerin sadece bu şehirlerde yapılmamasını sağlamak değildir. Nükleer teknoloji kullanılarak enerji elde edilmesi; nükleer atık sorunuyla, sızıntılarla ve olası nükleer kaza anında dünyanın her yerinde yaratacağı geri döndürülemez etkileri ile bir insanlık sorunudur. Enerji elde etmek için kullanılacak pek çok yenilenebilir enerji kaynağı varken sadece nükleer enerji lobileri ve onların büyük oyuncuları para kazansın diye bu ruleti oynamak da bir insanlık suçudur.

facebook.com/AntiNukleerSinop

#nükleereHayır
#antiNükleerSinop
#direnSinop
#direnMersin

Kampanya Kapatıldı

Bu kampanya 3.602 destekçiye ulaştı

Bu kampanyayı paylaş