İngiltere’de mahsur kalan Türk Vatandaşları Tahliye Uçuşu talep ediyor

İngiltere’de mahsur kalan Türk Vatandaşları Tahliye Uçuşu talep ediyor

Başlama tarihi:
6 Ocak 2021
Doğrulanmış başarı
Bu kampanya 1.003 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: British Turks

4 Ocak 2021 tarihinde ilan edilen “Ulusal Karantina” nedeniyle İngiltere’de mağdur durumda kalan T.C. Vatandaşlarının ana vatanlarına geri dönebilmeleri için “Tahliye Uçuşu” kampanyası başlatılmıştır.

İngiltere’de mutasyona uğrayan COVİD-19 virüsü sebebiyle Türkiye üst makamlarınca 2 Ocak 2021 tarihinden itibaren İngiltere’den gelecek tüm uçuşların geçici olarak kapatılma kararı ve uçuşların başlama süresinin belirsizliğine ek olarak İngiltere’de 15 Şubat 2021 tarihine kadar sürecek uzatılmasının da olası olduğu karantina süreci başlamıştır.

Bu süreçte İngiltere'de eğitim için bulunan öğrenciler, aile yakınlarını turist vizesiyle ziyarete gelenler ve Ankara Antlaşmasıyla burada bulunup mevcut koşullar dolayısıyla geri dönmek isteyen Türk vatandaşları başta ekonomik olmak üzere psikolojik ve manevi olarak da mağdur durumdadırlar.

Yetkili mecralarla e-posta ve telefon aracılığıyla görüşülmüş, iletilen tüm taleplerin değerlendirildiği ve bu doğrutuda T.C. Büyükelçiliğinin başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere diğer kurum ve kuruluşlarla iletişime geçildiği ve çalışmaların devam ettiği bildirilmiştir.

Bu kampanya ile T.C. Cumhurbaşkanlığı, T.C Dışişleri Bakanlığı, T.C Ulaştırma Bakanlığı, T.C Sağlık Bakanlığı, T.C İngiltere Büyükelçiliği ve T.C Londra Başkonsolosluğu yetkililerine sesimizi duyurmak istiyoruz.

Ülkemizin yetkili kurumlarının İngiltere'de kalan vatandaşlarının seslerini duyarak bir tahliye uçuşu gerçekleştirilmesi için girişimde bulunmalarını ve Türk vatandaşlarının ülkelerine dönmelerine yardımcı olmalarını umut ediyoruz.

Geri dönmek isteyen tüm T.C. Vatandaşları, ülkemizin COVİD-19 tedbirleri kapsamında isteyeceği prosedürleri yerine getirecektir.

İmza atan tüm vatandaşlarımızın "Tahliye Uçuşu" taleplerinin dikkate alınmasını arz ederiz.


+ Kampanya Metninin hazırlanmasına katkıda bulunan kişilere teşekkür ederiz.

> Sevgi Çetin
> Derya Oyur
> Gülçay Tunalı
> Ayşe Betül Okan
> Yusuf Karaoğlan
> BritishTurks Ekibi

*Bu kampanya ile ilgili gelişmeleri BritishTurks Instagram hesabından anlık takip edebilirsiniz.
**Kampanya BritishTurks tarafından başlatılmıştır.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 1.003 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş