Türkiye'de Düşük Upload Hızına Artık Son Verilsin!

Türkiye'de Düşük Upload Hızına Artık Son Verilsin!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.
50 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Türk Telekom (https://www.turktelekom.com.tr) ve tarafına Gökdeniz Çetin bu kampanyayı başlattı

Türkiye'de düşük upload hızı saçmalığına artık son verilsin. Disk alanları arttı, kullandığımız uygulamaların, oyunların, yüksek çözünürlüklü video kayıtlarımızın, proje dosyalarımızın boyutları arttı. Artık 2022 yılına gireceğiz, yıllardır süregelen bu düşük upload hızı saçmalığı neden hala devam ediyor?

Size kendimden örnek vereyim. Yerel diskimde 10,5 TB'lik veri bulunuyor. Bunun içerisinde Unreal Engine & Unity oyun projelerimiz, günlük çektiğim oynanış videoları, yüksek boyutlu Photoshop & After Effects proje dosyalarım ve daha sayamayacağım yüz binlerce dosyam bulunuyor. Ben de bu kadar verinin bir disk hatasıyla kaybolmasını istemeyeceğimden OneDrive 5 TB'lik bulut yedekleme sistemini satın aldım. Bu sayede yerel diskimin önemli yarısını bulut sisteminde tutabilecektim. Hadi ben 5 TB'lik bulut sistemini aldım almasına da, 6 Mbit'lik upload hızıyla nasıl yükleyeceğim peki? Bu hızla günde ortalama 10 GB veri upload ediyor. Buradan hesaplamaya kalkarsak 5000 GB veriyi upload etmem 500 günümü alacak. Bir yıl 365 gün ediyor, bu hızla 2 yıla yakın bir süreden bahsediyoruz, şaka gibi değil mi? Üstelik PC'min 2 yıl boyunca tüm gün açık kalıp elektrik harcamasını ve kaybettiğiniz zamanı düşünmeye başlarsanız içinden çıkamazsınız.

Teknoloji gelişiyor, boyutlar artıyor, diskler artıyor ama bu upload hızı yerinde sayıyor. Yurt dışında download ve upload hızları aynı veriliyor. Biz Türkiye'de 75-100 Mbit download alıyorsak, aynı şekilde bize 75 upload hakkını da tanımak zorunda.

Bu kampanyanın kesinlikle üst yetkililerce değerlendirilmesi ve en kısa sürede güncellenmesi gerekiyor. Yüksek upload hızlarına sadece yayıncılar veya şirketler değil benim gibi son kullanıcılar da ihtiyaç duyuyor.

Türkiye'deki internet sağlayıcıların (ISS) bu soruna en kısa sürede bir çözüm bulması gerek.

Siz de bu kampanyaya destek olun ve bu konuda sesimizi duyurmamıza yardımcı olun!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.
50 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.