3568 Sayılı Kanuna Tabi Meslek Mensuplarına Mücbir Sebep Hakkını İstiyoruz!

3568 Sayılı Kanuna Tabi Meslek Mensuplarına Mücbir Sebep Hakkını İstiyoruz!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Özgür Özel (CHP Grup Başkanvekili) ve tarafına Şuayip Özden Güven bu kampanyayı başlattı

Bilindiği üzere Devlet gelirlerinin arasında vergiler 1. Sırada yer almaktadır. Bu konuda 3568 sayılı kanuna göre yetki almış kişiler Devlet ve Mükellef arasında köprü görevi görmektedir. Ayrıca Meslek mensuplarımız, e-dönüşümün sağlanması için en ağır yükü çeken kitledir. Ama ne yazıktır ki, her daim özverili şekilde çalışan meslek mensuplarımızın hastalanmaya, yakınını kaybetmeye, yas tutmaya  ve hatta ölmeye hakkı yoktur. Ayrıca kadın meslektaşlarımızın beyannamenin son günü doğum yapmaya hakkı yoktur.

Yaşanan olaylardan bir kaç örnek. Her ayın 24’ü beyanname(KDV – KDV2  vb) vermenin son günüdür. 23 gecesi çocuğunu kaybeden meslek mensubumuz sabah defin işlemini halledip öğleden geceye kadar beyannameleri göndermek için iş yerinde çalışıp beyannameleri bitirdikten sonra sabaha kadar bilgisayar başında ağlamıştır. Beyannamenin son günü bilincim yerinde bile değil demiştir. Geçici verginin son günü strese dayanamayıp ölen meslek mensuplarımız var.  Mücbir sebep maalesef 3568 sayılı kanunda yoktur. Annemiz komada ise beyannameler bitmeden yanına gidemeyiz, Kadın meslektaşım son gün doğum yapamaz, ameliyat olacaksak beyannameden sonrasına olmak isteriz öncesinde acilde olsa olamayız olursak hastane odasına bilgisayarımızın gelmesi lazım ki bir ceza ile karşılaşmayalım. Çocuğumuzu, eşimizi, anne, babamızı kaybetmeye hakkımız yoktur.

 

Beklentimiz

  1. Mücbir sebep hali hakkının bizlere tanınması.
  2. Stajyer meslek mensubu çalıştıran yerlere teşvik sağlanması
  3. Her geçen gün yükümüz artarken buna ters orantılı olarak gelirlerimiz düşmektedir. Bizler özverili bir şekilde çalıştıkça devlet maalesef ki bizlere danışılmadan hızla getirilen mevzuat değişiklikleri yapmaktadır. Bu çerçevede  TÜRMOB ve ona bağlı odaları yasal bir çerçeveye alarak Kanunen muhatap unsuru haline getirilmesi.
  4. Yaşanabilir bir mali tatil uygulamasına geçilmesi.
  5. 3568'e tabi meslek mensuplarına yeşil pasaport verilmesi
  6. 4. Dönem Geçici Verginin kaldırılması.

 

 

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 500.
500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.