Hayvanat Bahçelerindeki Esaret ve Bitmeyen Müebbet!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.


Merhaba, ben Arife Yanık, Antalya Can Dostları Koruma ve Sahiplendirme Derneği’nin başkanıyım. Bugün tedaviye alınan atları görmek için Antalya Hayvanat Bahçesi’ne gittik ve oradan kalbim paramparça olmuş bir şekilde çıktım.

Bir yılan camın arkasından bana baktı. Sanki "beni kurtar" der gibiydi. İçim acıdı, hepsine ayrı ayrı..

Bir timsah olduğunuzu düşünün. Cüssenizin neredeyse sadece dört katı camla çevrelenmiş bir odada kalıyorsunuz. Yaşadığınız göllerden, topraktan, çamurdan, oksijenden ve türünüzden ayrı tek başınasınız. Bir süre değil, ömür boyu sürecek bir esaret içindesiniz.

Evet, bu hayvanlar Antalya Hayvanat Bahçesi’nde müebbet yatıyorlar. Ancak suçları ne?

Kendimi hiç iyi hissetmiyorum. Bir Yerel Hayvan Koruma Görevlisi olarak, bir Hayvan Koruma Derneği Başkanı olarak, her şeyden öte bir insan olarak kendimi suçlu hissediyorum. O yılanın gözlerinde ve bu timsahın camekanının önünde, kendi türümden utanarak baka kaldım çaresiz.

İmkanım olsa idi, tek tek kafeslerini açıp tutsaklıklarına son vermekten mutluluk duyardım. Ancak tüm bu kısıtlı imkanlara rağmen çaresiz değiliz. İmkansızı zorlamazsak biz kendimizi nasıl affedebiliriz?

Yerel seçimlere girerken AK Parti adayı Menderes Türel’e ve CHP’nin adayı Muhittin Böcek’e soruyorum. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı alırsanız bu konuda adım atacak mısınız?

Biz kafesleri kıramıyorsak, onları sergilemek için kullanan ve para kazanan kurumlar bu tutsak hayvanlara hak ettikleri ve ihtiyaçları olan gerçek doğal yaşam alanlarını temin etmek zorundalar.

Bir çok yabani tür hayvanat bahçelerinde ufacık kafeslerde esaret altında. Sırtlanlar bir çare bakıyor. Kangurular uzaklara dalgın dalgın bakıyor. Yılanlar ufacık odalarda toprak görmeden, gök yüzü görmeden yaşamlarını devam ettiriyor. Hayatları böyle geçmemeli ve bizler buna izin vermemeliyiz.

Gelin Antalya’yı yönetmek ve sorunları çözmek, bu şehri daha uygar bir hale getirmek için oyumuzu isteyen belediye başkanı adaylarına imzalarımızla seslenelim. Hayvanlar kendi haklarını arayamaz ama biz dilsiz dostlarımızın sesi olabiliriz. Onları bu hapishanelerde yalnız bırakmayalım.

Kampanyayı imzalamanızı ve paylaşmanızı diliyorum. 

Bu konuyu il hayvanlar kuruluna taşıyacağım, elbette. 

Şimdiden teşekkürler