Özel Anaokulu ve Kreşlerde Eğitime Ara Verilsin!

Özel Anaokulu ve Kreşlerde Eğitime Ara Verilsin!

1.852 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.
Başlama tarihi:
Muhatap:
sağlık bakanlığı ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Ezgi Çeken

Merhaba!

Bildiğiniz gibi günlerdir anaokulları açık mı kapalı mı, özeller mi açık, devlet okulları mı kapalı derken anlamsız bir kaosun içinde sıkıştık.

Öncelikle çalışmak zorunda olan ve bu sebeple çocuklarını kreşe/okula götürmek zorunda olan ebeveynleri anlıyorum ama mevzu inanın bu değil.

Mevzu, özel okul sahiplerinin, öğrenci ve dolayısıyla da yaşayacakları maddi kayıplar... Sırf bu sebeple devletin bütün eğitim kurumları kapatıldı ama özel anaokulları açık bırakıldı. 

Gerçekten mecbur olan aileleri çok iyi anlamakla beraber, yıllığı ortalama 70 bin TL olan anaokullarının velilerini anlamamız mümkün değil. Özel şöförleri, evde bakıcıları, yardımcıları olan ailelerin çocuklarını kreşlere yollamaları gerçekten bir mecburiyet midir?

Bu insanların çocuklarıyla bütün gün bu işin doğası gereği ağız ağıza olan ve çoğu asgari ücretle çalışan öğretmenler gerçekten bunu mu hak ediyor? 

Sosyal Hizmetler'e bağlı kreş ve gündüz bakımevlerinin MEB'e bağlı anaokullarından ayrı muameleye tabii kalması yıllardır bilindik bir durum. Bunlardan en üzücüsü ise bizler de öğretmen olmamıza rağmen mevzuatta "grup sorumlusu" ismiyle anılmaktayız... Öğretmen olduğumuzu devlet kurumlarına ve yüzlerce aileye kabul ettirememiş olsak da biz bu ülkenin öğretmenleriyiz ve bundan gurur duyuyoruz. Bu sebeple de bu tip çifte standartları görmezden gelmeyi öğrendik.

Ancak şu son dönemde, Cumhurbaşkanı'nın anaokulları ile ilgili tedbir kararlarını açıklamasının ardından, "Acaba bizi de kapsıyor mu?" diye düşünmekten, bunun için Sosyal Hizmetler'in kreş ve gündüz bakımevleri birimlerinden gelecek kararı beklemekten son derece yorgun ve de üzgünüz.
Bilhassa birkaç gün önce anaokullarının kapatılması konusundaki tedbirin yalnızca devlet okullarını kapsadığı ve özel okulları kapsamadığını öğrendiğimizde büyük hayal kırıklığı yaşadık.

Bizler için Sosyal Hizmetler'e bağlı da olsa, MEB'e de bağlı olsa, özel kurum da olsa, devlet kurumu da olsa okul okuldur, çocuk çocuk, öğretmen de öğretmen. Ve maalesef salgın, hepimiz için salgın...

Bu ikiliğe en azından şu pandemi süreci içinde son verilmesini ve biz özel anaokulu ve kreş / gündüz bakımevi öğretmenlerinin eşit muameleye tabii tutulmasını istiyoruz.

Bu sebeple 30 Kasım 2020'de anaokulları hakkında verilen eğitime ara verme kararının Sosyal Hizmetler'e ve de MEB'e bağlı tüm özel anaokulu, kreş ve gündüz bakımevlerini de kapsamasını talep ediyorum.

1.852 kişi imzaladı. Hedefimiz 2.500.