Kampanya Kapatıldı

RTÜK, bağımsızlığımızı engelleme, hakkımızdır işaret dili ve sesli betimleme

Bu kampanya 42.481 destekçiye ulaştı


İmzanızla üç milyon engellinin hayatına dokunmaya var mısınız?

Ülkemizde yaşayan üç milyon işitme ve görme engellinin, eksik yasal düzenlemeler nedeniyle televizyon kanallarındaki film, dizi ve haber programlarına herkesle eşit biçimde erişemediğini biliyor muydunuz?

Bugünkü uygulamayla görme engelli bir birey dizi ve filmlerdeki konuşma ve ses efektlerinin olmadığı sahneleri kaçırıp bir başkasına sormak durumunda kalırken, okuma yazma bilmeyen bir işitme engellide, işaret dili olmadığı halde tüm diyalogları anlama mecburiyetinde bırakılıyor.

RTÜK ise, televizyon kanallarına yalnızca alt yazı için bir zorunluluk getirerek tüm görme engellilerin ve yalnızca işaret dili kullanan işitme engellilerin ihtiyaçlarını bütün önerilerimize rağmen görmezden gelmeye devam ediyor.

Bizler Sesli Betimleme Derneği olarak, RTÜK Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında ki yönetmeliğe; sesli betimleme ve işaret dili düzenlemelerinin de bir zorunluluk olarak eklenmesini istiyoruz.

Ancak bu şekilde her engellinin televizyon yayınlarına eşit, erişilebilir ve engelsiz erişimi mümkün olacaktır. Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesi ile ülkemizdeki yasaların erişilebilirlik ve evrensel tasarım ilkeleri de bunu gerektirir.Bugün Sesli Betimleme Derneği imzanı bekliyor!

Sesli Betimleme Derneği bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «RTÜK, bağımsızlığımızı engelleme, hakkımızdır işaret dili ve sesli betimleme». Sesli Betimleme Derneği ve imza atan diğer 42.480 kişiye katıl.