Kampanya Kapatıldı
Kampanyanın muhatabı: Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve 3 diğer muhatap daha

#Roboski katliamı için adalet istiyorum!

SORUMLULARIN YARGILANMASINI,

DEVLETİN RESMİ OLARAK ÖZÜR DİLEMESİNİ TALEP EDİYORUM.

Bundan tam 1 yıl önce, 28 Aralık 2011’de, Roboskî’de korkunç bir katliam yaşandı. TSK savaş uçakları ‘sınır ötesi operasyon’la, çoğunluğu çocuk olan 34 sivil yurttaşını bombalayarak katletti. 

Şırnak ili, Uludere/Qileban ilçesi Roboskî bölgesi diye biliniyor. Sınırın hemen yanında 150 haneli Roboskî (Ortasu) ile 540 haneli Beju (Gülyazı) köyleri koruculuk ve kaçakçılık dışında hiçbir geçim kaynakları olmayan iki köy. 

“Dedemizden beri kaçağa gideriz. Zaten köyün yarısı burası, yarısı Irak’ta, akrabalar da öyle, kız verdik. Orada sınır yok, taş var”, diyor köylüler. 

34 yitik can arkalarında iki koca köyün onlarca ailesini acı içinde bırakırken, devletin en üst yetkilileri tarafından hakarete maruz kalıp, suçlu çıkarılmaya çalışıldılar.  

Ölümlerin acısına devletin bu tutumu ve üstünden tam bir yıl geçmesine rağmen suçluların ve bombalama kararını verenlerin ortaya çıkmaması eklenince, adalet bir kez daha kamuoyu nezdinde sükutu hayale uğradı. 

15 Kasım 1937’de Sey Rıza’nın idam edilirken söylediği  “Ayvo, zulumo, cinayeto” cümlesinden, 28 Aralık 2011’e ne değişti o zaman?

Hâlâ ayıp, hâlâ zulüm, hâlâ cinayet işleniyor olmasını kabullenmek mümkün mü? 

Roboskî katliamı ve davası büyük bir kırılma noktası, bir mihenk taşı oldu. Bu ülke artık bir katliam, bir inkâr, bir adaletsizlik daha kaldıramayacak duruma geldi.

Biz Fırat’ın batısında yaşayanlar, Fırat’ın doğusunda olanları biliyor, duyuyor ve görüyoruz artık.  

Ve sessiz kalmaya niyetimiz yok.

Roboskî köylüleri yalnız değil demek için,

Ailelerin acısı bizim acımız olduğu için,

Roboskî katliamını unutmadığımızı hatırlatmak için,

Roboskî davasını başlatacağız ve sonuçlandıracağız demek için,  

Cumhurbaşkanı ve TBMM’ye

katliamdan tüm sorumlu ve suçluların ortaya çıkması ve yargılanmaları için, soruşturma ve yargı sürecini derhal ve acilen başlatacak adımları atmalarını; 

Hükümete,

resmî olarak Roboskî katliamından özür dilemesini TALEP EDİYORUM.

Bju kampanya şunlara teslim edildi:
 • Adalet Bakanı
  Sadullah Ergin
 • Başbakan
  Recep Tayyip Erdoğan
 • TBMM Başkanı
  Cemil Çiçek
 • Cumhurbaşkanı
  Abdullah Gül


Zeynep Tanbay bu kampanyayı bir imzayla başlattı, şimdi 3.303 destekçisi var. Görmek istediğin değişimi yaratmak için bugün sen de bir kampanya başlat.
Bugün Zeynep imzanı bekliyor!

Zeynep Tanbay bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «#Roboski katliamı için adalet istiyorum!». Zeynep ve imza atan diğer 3.302 kişiye katıl.