Rize-Çamlıhemşin'in Pokut Yaylası'nda kurulması düşünülen BAZ İSTASYONUNA HAYIR

Rize-Çamlıhemşin'in Pokut Yaylası'nda kurulması düşünülen BAZ İSTASYONUNA HAYIR

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve tarafına Aydan Hacaloğlu Enerji, Ekolojik Mimarlık ve Danışmanlığı bu kampanyayı başlattı

POKUT Yaylamız, Kaçkar dağlarının bir eşi bulunmaz mera ve düzlükleri olan, doğaya uygun geleneksel yayla evleri mimarisiyle doğayla kucaklaşmış görüntüsü ile gönüllerimize oturmuş, Konaklar Mahallesi, Ortan ve Boğaziçi köylerinde yaşayan Çamlıhemşin halkının ortak yaylasıdır.

Geleneksel olarak yerli halk yaz aylarında aşağıdaki köylerinde ısınan havadan kurtulmak, hayvanlarını gütmek için daha yüksek de yer alan POKUT yaylasına göç eder ve yaklaşık üç ayını orada geçirir. Hava şartları elverdiğince burada yaşar ve sonunda yine aşağı da fırtına vadisindeki evlerine göç eder. 

Yaylamız mera ve doğal sit alanı olarak tescil edilmiş olup, doğa sporcuları (yürüyüşçüler, dağcılar) ve eko turizmcilerinin de yaban hayat fotoğrafçıları, botanist'çileri, kuşları inceleyen bilimcileri, etnograflarının ziyaret etmelerini sağlamaktadır.

Böylesine çevreyi kirletmeyen, zarar vermeyen doğal sürdürülebilir bir yaylada  kurulması düşünülen Baz İstasyonu, hem çevreye yaydığı elektro manyetik alan ile sağlık açısından zararlı olacak, hem de görsel panaromik manzarayı kirletecek. Burada yaşayanlarının ve gezginlerinin yaşamlarına zararı olduğu için baz istasyonunun kurulmasına izin verilmemesi için gerekli işlemlerin yapılmasını sağlamak adına:

  • Çevre, Orman, Kültür, Turizm Bakanlıklarından,
  • Yerel köy muhtarlıklarından, belediyelerinden,
  • Çevre ve kültürel değerleri koruma amacı güden sivil toplum örgütlerinden,
  • Çevreye ve kültüre duyarlı kişilerinden

bu açtığım kampanyaya destek verecek her katılımcıya durumu saygı ile arz ediyorum.... 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 7.500.
7.500 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.