Regl günleri için izni hak ediyoruz.

Regl günleri için izni hak ediyoruz.

Başlama tarihi:
2 Haziran 2022
İmzalar: 5.197Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Melike Pekacar

Yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürebilen adet sancısı genel olarak olağan bir durum olarak görülüyor ve bu nedenle hekime başvurulmuyor.  Fakat oldukça zor bir süreçtir. Bu sebeple iş hayatında bulunan ve regl sürecinden geçen, talep eden kadınlara işverenler tarafından 1 gün izin verilmesini talep ediyorum.

Kadınlarda rahim iç yüzeyinde oluşan damar ve dokuların kan ile birlikte vücuttan atılması olayına regl denir. Her ay bu işlem aynı şekilde tekrarlanır biz bu sürece menstrüel siklus adet düzeni, işlevini yitirerek yerini yeni oluşan yapıya bırakıp dışarıya atılan bu dokuya da adet kanı, menstrüasyon kanaması denir. 

Adet kanaması başladığında veya başlamasına yakın dönemde karın ve kasıklarda hissedilen kramp tarzındaki ağrılar, ‘adet sancısı’, tıp dilindeki adıyla da ‘dismenore’ olarak adlandırılıyor. Dismenore, adet gören kadınların yarısından fazlasının yakındığı bir durum. 

Karnın alt kısmında, aralıklı gelen kramplar şeklinde seyreden sancı sırta, bele, kasıklara ve genital bölgeye doğru vurabiliyor. Sancıya baş ağrısı, bulantı-kusma, baş dönmesi, halsizlik, baygınlık gibi bulgular da eşlik edebiliyor.  Bu nedenle, regli dönemlerinde kadınlara talep ettikleri zaman 1 gün izin hakkı verilmelidir.

Bu kampanya başarıya ulaşamadığı takdirde zaten zorlu olan iş hayatında kadınlar adet dönemlerinde oldukça zorlanacaklardır. Kampanyayı imzalayıp paylaşalım lütfen.

 

Hemen destekle
İmzalar: 5.197Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle