Free Rasool

Free Rasool

Started
October 14, 2015
Petition to
President of Turkey Recep Tayyip Erdoğan
Petition Closed
This petition had 90,295 supporters

Why this petition matters

Started by Committee to Protect Journalists

Iraqi journalist Mohammed Ismael Rasool was arrested in late August along with two British journalists from VICE News, Jake Hanrahan and Philip Pendlebury, in Turkey's southeastern city of Diyarbakir. While Hanrahan and Pendlebury were released a week later, Rasool remains behind bars.

Rasool, who is based in Turkey, was acting as a fixer and translator for VICE News at the time of his arrest. Rasool, like many fixers, is an experienced journalist  who has worked extensively in the Middle East for The Associated Press and Al-Jazeera as well as VICE News.

Western newsrooms increasingly rely on local journalists as foreign bureaus shut down and reporting from conflict areas grows more dangerous. Without journalists like Rasool, international correspondents would struggle to navigate foreign terrain, and world news would have little local context.

Rasool’s imprisonment is a grave injustice, no less so than imprisoning two British journalists. All three were on assignment when they were detained. We call on Turkish authorities to release Rasool at once.

Read the petition below in Turkish and here in Arabic.

**

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a

Iraklı gazeteci Mohammed Ismael Rasool (Muhammed İsmail Resul) Ağustos ayının sonlarında VICE News çalışanı iki Britanyalı gazeteci, Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury ile birlikte güneydoğudaki Türkiye şehri Diyarbakır'da tutuklandı. Hanrahan ve Pendelebury bir hafta sonra serbest bırakılırken Rasool parmaklıklar ardında kaldı.

Türkiye merkezli çalışan Rasool tutuklandığı sırada VICE News için mihmandar ve çevirmen olarak hareket ediyordu. Çoğu mihmandar gibi Rasool da tecrübeli bir gazeteci; Orta Doğu'da VICE News için olduğu kadar Associated Press ve El Cezire için de çalışmışlığı var.

Yabancı ülkelerdeki ofisler kapandıkça ve çatışma bölgelerinden haber vermenin tehlikeleri artarken, batılı haber merkezleri yerel gazetecilere giderek daha çok bel bağlıyorlar. Rasool gibi gazeteciler olmazsa  uluslararası çalışan muhabirler yabancı topraklarda yollarını bulmakta zorluk çekerler ve dünya haberinde  yerel içerik az olur.

Rasool'un hapsedilmesi vahim bir adaletsizlik; iki Britanyalı gazeteciyi hapsetmekten daha az vahim değil.  Gözaltına alındıklarında üçü de görev başındaydılar. Türkiyeli yetkililere Rasool'u bir an önce serbest bırakmaları çağrısını yapıyoruz.

Petition Closed

This petition had 90,295 supporters

Share this petition

to help others easily find and sign the petition.

Decision Makers

  • Recep Tayyip ErdoğanPresident of Turkey