PetShoplarda Hayvan Satışına Müsaade Edilmesin

PetShoplarda Hayvan Satışına Müsaade Edilmesin

Başlama tarihi:
6 Ağustos 2020
Muhatap:
Cumhurbaşkanlığı ve
Doğrulanmış başarı
Bu kampanya 15.651 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Önder Topaktas

Pet shoplarda satılmayı bekleyen çoğu hayvanın yaşadığı eziyet, sokak hayvanlarının başına gelenden farklı değil.

Kedi ve köpekler daracık kafeslerde, üst üste tutuluyor.
Bazı mağaza sahipleri vitrine yerleştirdikleri hayvanları uzun süre susuz bırakıyor. Nedeni daha az tuvalete çıkmalarını sağlamak.

Tepki gösteren, pet shop sahiplerini uyarmayı deneyen hayvanseverler ise benzer tepkilerle karşılaşıyor. Türkiye’ye özellikle eski doğu bloku ülkelerinden çok sayıda kaçak cins kedi ve köpek yavrusu sokuluyor. Kuryeleri ise bu ülkelerden bavul ticareti için gelen turistler. Bu hayvanlar henüz anne sütünden kesilmeden annesinden ayrılarak Türkiye’ye getiriliyor.

Gümrük bankolarının önünden geçerken ses çıkarmasınlar diye ilaçla uyutuluyor. Dört-beş yavru bir çanta veya poşet içinde havasız ve susuz olarak Türkiye’ye giriş yapıyor. Annesinden ayrılarak Türkiye’ye getirilen bu yavrular pazarlanıyor. Yavru hayvanlar kötü koşullarda sergilenerek, yüzlerce, hatta binlerce Euro’ya satılacağı günü bekliyor. Daracık kafeslerde tepelerinde yanan lambaların sıcaklığında bekleşen yavru kedi ve köpeklere az miktarda mama ve su veriliyor. Çünkü bu yolla hem kafesin az kirlenmesi sağlanıyor hem de maliyetler düşürülüyor.

Ülkeye kaçak olarak sokulan hayvanların gerekli aşıları da yapılmıyor ve hastalık taşıyorlar. Satın alındıktan kısa bir süre sonra hastalanan ve ölen hayvanların sayısı hiç de az değil.

Pet mağazalarına denetim yapılmıyor. Denetim mekanizması olmayınca da hayvanların sağlığı tamamen dükkan sahibinin vicdanına kalıyor. 

Tüm bu nedenlerle yeni hayvan hakları yasasıyla birlikte petshoplarda hayvan satışının yasaklanmasını talep ediyorum. 

Siz de imzanızı ekleyerek lütfen bu talebe destek olun. 

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 15.651 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş