Orman Nöbetindeyiz! Ormanlar Orman Kalsın, Başka Amaçla Kullanılmasın.

Mücadele alanı:Orman

Orman Nöbetindeyiz! Ormanlar Orman Kalsın, Başka Amaçla Kullanılmasın.

69.122 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Adalet ve Kalkınma Partisi ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Arzu Yayıntaş

Merhaba, 1 milyon 47 bin 200 futbol sahasına denk gelen 748 bin hektar ormanımızın maden, enerji, ulaşım ve yapılaşma ihtiyaçları nedeniyle orman dışı amaçlarla kullanıldığını biliyor muydun? Geçtiğimiz hafta yanan ormanlardan daha büyük bir ormanlık alan… Anayasa’nın, ormanları koruyan 169. Maddesine rağmen, Orman Kanunu’nun 16, 17 ve 18. Maddeleri, maalesef ormanların başka amaçlarla kullanımına izin veriyor. 

Dünyada 650 bin Türkiye’de 200 bin hektara yakın ormanın ise son 7 günde söndürülemeyen yangınlarda yok olduğu söyleniyor. Yangınlarda sadece köylerimiz değil, çocukluğumuz, çocuklarımızın geleceği, asırlık çınarlar, koruyucumuz, oksijen ve gelir kaynağımız günlük ağaçları ve kızıl çamlar, çiçekler, lavantalar, arılar, kelebekler, ağustos böcekleri, kaplumbağalar, ceylanlar  ve birçok başka hayvan ve bitki de yandı. Geçmişimiz ve geleceğimiz bir anda gözümüzün önünde kül oldu. 

Ve bizim artık tek bir ağaç daha kaybetmeye tahammülümüz yok. 

Biliyoruz ki iklim krizi nedeniyle artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak ve gün gelecek çocuklarımız bu kadim ormanları nasıl koruyamadınız diye hesap soracak. O gün geldiğinde “Hata yaptık ama en azından bundan ders çıkardık diyebilmek için iklim krizine karşı acil önlem almalıyız:  Ormanlarımızı koruma altına alacak yasalar çıkarmalı, kanunun ormanları maden ve enerji gibi başka sektörlerim kullanımına açan orman kanununun 16, 17. ve 18. maddelerini değiştirmeli ve yeni kuraklık koşullarına uygun koruyucu ulusal önlemler almalıyız.

İklim krizine hazırlanmaktan başka çaremiz yok!

Orman Kanunu’nun ormanlarda maden, enerji, yapılaşma gibi projelerin yapılmasına izin veren 17. ve 18. madde hükümleri değiştirilsin. Ormanların başka amaçla kullanımına ilişkin izin süreçleri durdurulsun ve sit alanı ilan edilsin. 

Bizler dedelerimizin, büyük annelerimizin hatırası olan bu ağaçların bizim için gelecek ve hayat demek olduğunu biliyoruz. Ormanlarımızın iyileşmesi ve tüm risklere karşı koruyucu önlemlerin alınması için her türlü mücadeleyi vereceğiz. Ormanları kaderlerine terk etmeyeceğiz ve ağaçlarımıza zarar verecek tek bir yasaya izin vermeyeceğiz. Bunun için Orman Nöbetindeyiz !

69.122 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.