Muğla Yatağan'da kömür değil temiz enerji istiyoruz.

Muğla Yatağan'da kömür değil temiz enerji istiyoruz.

Başlama tarihi:
1 Şubat 2022
İmzalar: 3.933Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Yenal Önen

Yaşanılabilir bir Yatağan için zehir santrali değil temiz enerji istiyoruz!

Ben bu ülkede yaşayan bir gencim ve temiz bir gelecek istiyorum! Yatağan'ın nefes alabilmesi için Yatağan Termik Santrali kapanmalı. Santral çalıştığı her dakika dünyamızı tehdit eden karbondioksit gazlarını atmosfere saldığı için Türkiye'nin 2053 karbonsuzlaşma hedefi ile de uyuşmuyor. Bir neslin yok olmaması için Yatağan'daki kömürlü termik santral kapatılsın, yerine temiz enerji kaynakları yapılsın!

Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan istediğim, geleceğin enerji kaynağı olan yenilebilir enerji kaynaklarının Muğla gibi güneş zengini bir şehirde kullanılması ve doğayı kirleten, insanlarda solunum yolları hastalıklarına sebep olan Yatağan Termik Santralinin kapatılması. Kentin güneş potansiyelinin en yüksek olduğu şehirlerden biri olan Muğla'da güneş enerji santrali yahut Ege denizinin ve Ege dağlarının arasında bulunduğu için sahip olduğu rüzgar pervane santrallerinin kurulamasını istiyorum. 

Kömür Madeni Yerine Temiz Enerji Olabilir

Şimdilik genel olarak Orta Güney Anadolu'da bulunan güneş enerji santrallerinin  Akdeniz bölgesinde de kurulmalı. Muğla'da özellikle Milas-Yatağan arasında bulunan bölgenin eğiminin az olması güneşten daha fazla enerji üretilebilmesini sağlayacak. Güneşi fazla aldığı için Muğla'nın ve çevre illerin enerjisi üretilebilir ve illerin enerji masraflarını kısabilir. Yapılan çalışmalar kömürlü termik santrallere kömür sağlayan açık maden ocakları güneş panelleri ile donatılırsa 6,9 milyon hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanabileceğini gösteriyor. Bu hesabın içinde Yatağan da var! 

Temiz enerji sağlayan güneş ve rüzgar enerji santrallerinin Yatağan'daki kömürlü termik santrallerin yerinin almasını istiyoruz. Biliyoruz ki temiz enerji demek temiz bir gelecek demek ve devletimiz bize bu temiz geleceği sağlayabilir. 

  • Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Sayın Fatih Dönmez'i bu ülkenin gelecek nesillerine temiz gelecek bırakması için Yatağan termik santralini kapatmaya davet ediyoruz,
  • İlçe Belediyelerini ortak çalışmaya davet ediyoruz.
  • Yatağan'da temiz bir hava istiyoruz,
  • Daha yaşanılabilir bir Yatağan için kömürlü termik santral yerine güneş enerji santralinin kurulmasını istiyoruz.

YATAĞAN YAŞANILABİLİR BİR ŞEHİR İÇİN TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARINI İSTİYOR.

#yatağaniçintemizenerji

#yatağansağlığınıistiyor

#zehirsantralinehayır

#yatağaniçinnefes

Hemen destekle
İmzalar: 3.933Sonraki Hedef: 5.000
Hemen destekle

Karar Vericiler

  • Muğla Valiliği
  • Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı
  • Türkiye Cumhuriyeti Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı
  • Yatağan Kaymakamlığı
  • Yatağan Belediye Başkanı