İnsana zarar veren tarım zehirleri yasaklansın!

İnsana zarar veren tarım zehirleri yasaklansın!

180.930 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.000.
200.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
Tarım ve Orman Bakanlığı ve tarafına Zehirsiz Sofralar Platformu bu kampanyayı başlattı

Mesele sadece Ispanak değil!

İstanbul’da yaşanan zehirlenme olaylarıyla ilgili resmi kurumlardan hala tatmin edici bir açıklama yapılmış, ya da konuyla ilgili çözüm odaklı bir adım atılmış değil.

Yabancı bir ot mu karıştı, yoksa tarım zehirleri mi insanları zehirledi bu durum bir an önce netliğe kavuşturulsun, kamuoyuna açıklansın ve sorunun çözümüne dair Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bir an önce adım atılsın.

Yıllardır tarımda kullanılan pestisitlerin (tarım zehiri) insanlarda yol açtığı zararlar biliniyor. Kanserden üreme bozukluklarına kadar bu pestisitler pek çok hastalığa neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından “son derece tehlikeli”, “yüksek seviyede tehlikeli” ve “muhtemel kanserojen” olarak belirlenen 9 etken madde (ethoprophos, beta-cyfluthrin, zeta-cypermethrin, fenamiphos, formetanate X formetanate hydrochloride, tefluthrin, zinc phosphide, glyphosate, malathion) Türkiye'de de kullanılmakta. 

Uludağ Üniversitesi’nden iki bilim insanının yapmış olduğu araştırmanın sonucuna göre endüstriyel üretimde 1 armuda 18.3 kez, 1 elmaya 11.3 kez, 1 şeftaliye ise 10 kez pestisit uygulanıyor; yani zehir atılıyor. Yani biz yıllardır zehirleniyoruz.

Son günlerde yaşadığımız olay pestisitlerle alakalı olsun ya da olmasın; değişmeyen bir gerçek var. Biz yıllardır zehirleniyoruz. insana zarar veren tarım ilaçları yasaklansın. Gıda güvenliği ile ilgili denetimler artırılsın ve denetim sonuçları kamuoyu ile paylaşılsın!

180.930 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.000.
200.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.