Yangından Koy Kaçırma! Marmaris, Usulsüz Betonlaşmayla Karşı Karşıya!

Yangından Koy Kaçırma! Marmaris, Usulsüz Betonlaşmayla Karşı Karşıya!

Başlama tarihi:
5 Ekim 2021
Muhatap:
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve
İmzalar: 43.926Sonraki Hedef: 50.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Yangından Koy Kaçırma!

Marmaris orman yangınının hemen ardından, ağaçlar henüz tüterken, Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği'nin, “Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devre mülk Projesi” için verdiği “ÇED gerekli değildir” kararının iptali zorunludur.

Marmaris Milli Parkı içerisindeki proje, Çevresel Etki Değerlendirmesine tabi olması gereken büyüklükte, entegre bir tesistir.

Projenin “Çevresel Etki Değerlendirmesinin” dışında bırakılması kararını kabul etmiyoruz.

Doğayı, yasa tanımaz şekilde yok etmeye kararlı “güçlü!” firmalar bilsin ki, baskı altına almaya çalıştığınız biz yaşam savunucuları, bu toprakları da, denizi de, doğayı da yasalarla ve yüreğimizle savunuyoruz!

Uygulamayı gerçekleştiren firmanın savunmasını kişisel baskılar üzerine kurarak “haksız rekabet” oluşturulduğu iddiasıyla, Ticaret Mahkemesi'nde, Kent Konseyi Çevre Sözcüsünün şahsına manevi tazminat davası açmasını da tehdit olarak görüyor ve kabul etmiyoruz.

İfade özgürlüğümüzü tazminat sopasıyla dövmek isterken, çevre mücadelesinin bütüncül yapısını, kişisel tazminat tehditleriyle bölmeye çalışmak, baskı kurma ortamını oluşturmak, gelecekteki benzer süreçlere de zemin hazırlama amaçlıdır.

Proje hakkında verilen karar, kamusal niteliktedir, hepimizi, tüm yurttaşları, bütün kamuoyunu, ilgilendirmektedir. Çevre koruma hassasiyeti için açıklama yapılmasını haksız rekabet sayarak dava konusu etmek, kamusal alanın ve bu alandaki eleştirilerin özel hukuk alanındaki davalarla susturulmaya çalışılması anlamına gelmektedir.

Bu tür davalarla her zaman amaçladıkları gibi, bütün bireylere ve çevre koruma örgütlerine gözdağı vererek kurumsal temsilin sesini kısma girişimlerine izin vermeyeceğiz.

Yüksek tazminat talepli davalarından korkmuyoruz.

Sermayenizin medya gücüyle, göz alıcı reklamlarla kamuoyunu yanlış yönlendirmenize izin vermeyecek, gelecekte oluşabilecek benzer yaklaşımlarda böyle bir baskı ortamı oluşturulmasını alışkanlık haline getirmenize seyirci kalmayacağız.

Davaya bakan sayın Mahkeme’nin, haksız rekabet oluşturmadığı açık olan beyanlarımızı göz önüne alarak, esasa girmeden davayı reddetmesini, ÇED gerekli değildir kararını veren Muğla Valiliği’nin de bu kararından acilen vazgeçmesini bekliyoruz.

Hemen destekle
İmzalar: 43.926Sonraki Hedef: 50.000
Hemen destekle