Marmara Üniversitesi Karbon Nötr Üniversite Olsun!

Marmara Üniversitesi Karbon Nötr Üniversite Olsun!

164 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
Marmara Üniveristesi ve tarafına Melike Özyurt bu kampanyayı başlattı

İklim krizi artık çok yakın. Araştırmalar, iklim krizi ile mücadele konusunda hiç zamanımız kalmadığını, 2050'ye kadar karbon nötr bir yaşam biçimine geçmemiz gerektiğini ve bunun için hemen harekete geçmemizi ve karbon emisyonlarını azaltmamızı, net sıfır emisyon düzeyine erişmemizi söylüyor. Üniversite öğrencisi gençler olarak, üniversitemizin, karbon nötr olacağı tarihi açıklamasını istiyoruz.

Üniversitemiz, bilimin ışığında eğitim veren öncü kurumlardan biri olarak, net sıfır emisyon düzeyine ulaşma ve karbon nötr olma hedefiyle, bir karbonsuzlaşma eylem planı yapsın ve bu planı uygulayarak hem ülkemizdeki hem dünyadaki üniversitelere örnek olsun!

Üniversite yönetimine çağrımızdır: Bilimin ışığında eğitim veren bir kurum olarak, bilimin gerektirdiklerini acilen yerine getirin, Net Sıfır olma hedefiyle, Karbonsuzlaşma Eylem Planı hazırlayın ve uygulayın! Bu plan şunları içermeli:

  • Üniversite binalarının elektriğini güneş panellerinden sağlayın, binalarda enerji verimliliği hedefleyin.
  • Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi Maltepe Kampüsü içine bisikletler koyun; öğrencilerin, akademisyenlerin/öğretmenlerin ve idari personelin bisikletleri kullanmasını sağlayın.
  • Kafeteryalarda atık azaltım planı yapın: Pipet, plastik çatal- bıçak- tabak ve plastik poşet kullanımını yasaklayın ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık projesi kapsamında Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ne kaydolun.
  • Kampüste belirli alanlara su sebilleri yerleştirin ve öğrencileri su matarası kullanmaya teşvik edin. Bu, öğrencilerin suya ücretsiz erişimini sağlayacak ve öğrencilere ekonomik olarak da destek olacaktır.
  • Kampüste bostan oluşturun, yemekhane ve kafeteryalarda bu bostandan elde edilen sebzeleri kullanın ve gıda atıklarını kompost yapın.
  • Tüm bu süreçleri, karar alma ve eylem mekanizmalarına öğrencilerin de katılımını sağlayarak ilerletin.
  • Yağmur sularının biriktirilmesi için sistemler geliştirin ve gereken yerlerde kullanımını sağlayın.

Karbon nötr ve yaşanabilir bir gelecek için, bu eylem planını oluşturmanızı ve hayata geçirmenizi talep ediyoruz.

Bu kapsamda farkındalık kazanmak ve destek olmak en önemli hedefimizdir. Bu krizin olası sonuçlarını ve yapılması gereken işlemleri insanlarla paylaşmak ve hayatımıza entegre etmek gayemizdir. Siz de yolculuğumuzda bizimle olmak istiyorsanız kampanyamızı imzalayıp, insanlarla paylaşabilirsiniz! 

164 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.
200 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.