ÖZGÜR VE LORİN CEZAEVİNDE BÜYÜMESİN!!!!

ÖZGÜR VE LORİN CEZAEVİNDE BÜYÜMESİN!!!!

Başlama tarihi:
26 Ocak 2014
Muhatap:
Beşir Atalay (Başbakan yardımcısı) ve 3 diğer muhatap daha
Kampanya Kapatıldı
Bu kampanya 94.414 destekçiye ulaştı

Bu kampanya neden önemli?

Türkiye deki değişimin turnussol kağıdı Özgür ve Lorin.

2014 yılının Ocak ayında başlattığımız kampanya büyük ses getirdi ve sonuç almaya çok yaklaştık. Kitap satma gibi bir "suçla" yargılanıp aldığı iki sene bir ay cezayı ikiz bebekleri olduğu gerekçesiyle erteletme mücadelesine eğer destekverilmeseydi Mülkiye 19 Mayıst ta ikiz bebekleriyle birlikte cezaevine girecekti. 13 Mayıs ta savcılığa verilen dilekçe sonucunda, cezanın infazının Adli Tıp Kurumu nun vereceği cezaevinde kalması uygun değildir raporunun değerlendirilmesi sonrasına bırakıldı. 

  Şuan Adli Tıp Kurumunun Mülkiye nin durumunu değerlendirdiği aşamadayız.Özgür ve Lorin diş çıkarma evrelerinde (Lorin dört diş çıkardı,tembel Özgür sadece üstten bir diş çıkarabildi.Özgür ağzını yerlere sürterek dişlerini kaşıyor). Kampanyaya ilk başladığımızda yaşanan dava sürecine geniş yer ayırmıştık.Aşağıdaki yazı ve onun altındaki linklerde bulunanlar durum hakkında geniş bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Atılan her imza yaşadığımız çevreyi güzelleştirme çabasıdır.

İkiz bebeklerin hapishanede işi ne? 

Mülkiye Demir Kılınç ismi size bir şey anımsatıyor mu bilmiyorum ama son zamanlarda ‘ikiz bebekleriyle hapse girecek bir anne’den bahsedildiğini duymuş olabilirsiniz.

Bilmeyenler için bir kez daha anlatalım. Ve hep beraber görelim bir anne ve iki bebeğinin başına gelen bu talihsiz ve adaletsiz olayı.

Mülkiye, iki aylık ikiz kardeşler Özgür ve Lorin’in annesi. Mülkiye’nin bebekleriyle beraber hapse girecek olmasına yol açan hikaye bir kitabevinde başlıyor. Mülkiye, satış temsilcisi olarak çalıştığı Mezopotamya Kültür Merkezi’nde bir müşteriye Nâzım Hikmet’in, Michel Foucault’nun, Noam Chomsky’nin, Abdulbaki Gölpınarlı’nın, Elif Şafak’ın, Turgenyev’in, Kazım Karabekir’in kitaplarını satıyor.

Her gün olduğu gibi işini yapan Mülkiye, başına gelecekleri tahmin bile etmiyor. Kabus, kitapları sattığı kişinin polis tarafından yakalanıp ‘’kaçakçılık ve terör örgütüne üyelikle’’ suçlanmasıyla başlıyor. Mülkiye de sırf bu kişiye kitap satışı yaptığı için kaçakçılıkla suçlanıyor.

Mülkiye nikahından bir gün önce gözaltına alınıyor. Bir yandan dava süreci sürerken, bir yandan Mülkiye hayatını kurmaya çalışıyor. Geç de olsa evleniyor ve hakkında 2 sene 1 ay ceza kararı çıktığında karnında iki bebeğiyle kalakalıyor.

Ceza, İstanbul 16. Ceza Mahkemesi tarafından verildi ve Yargıtay’da onandı. Eğer şimdi harekete geçip bu aileye sahip çıkamazsak Mülkiye 19 Mayıs 2014 günü cezaevine girecek. Üstelik yanında minicik Özgür ve Lorin’le! 

Mülkiye, ‘’Dışarıda ikisine bakacak kimsem yok. O yüzden yanımda götürmem gerekecek. Nereye konacağımız belli değil; Bakırköy mü, Gebze Cezaevi mi? Bakırköy olsa daha iyi olacak. Kendimi o şekilde avutuyorum. Bebeklerin gelişim dönemi cezaevinde geçecek. Emekleyecek yerleri bile yok. İhtiyaçları olan mamayı bulabilir miyim, bulamaz mıyım, onun kaygısı içindeyim,” diyor. Düşüncelere dalmış, iki yavrusuyla cezaevinde ne yapacağını düşünüyor.

Her şeyden öte bir anne Mülkiye. Özgür ve Lorin annesiz kalamaz ya da cezaevinde büyüyemez. Mutlaka farklı bir yol yöntem olmalıdır. Bu ceza para cezasına çevrilebilir ya da Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak affedebilir.

Biz Özgür ve Lorin bebeklerle dayanışmak için başlattığımız bu imza kampanyasıyla sesimizi duyurabiliriz diye düşündük ve herkesten destek bekliyoruz. 

Bir imzayla Özgür ve Lorin’in cezaevinde büyümesini engelleyebiliriz. Sizden rica ediyoruz, lütfen imza atarak Özgür ve Lorin’in huzurla büyümesi için bir adım atın.

Desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz. 

Not: Kampanyayı imzaladıktan sonra Facebook, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşrak daha çok kişinin duymasını sağlayabilirsiniz. Kampanyanın hızlı paylaşım linki: www.change.org/ozgurvelorin 

Kampanya Kapatıldı

Bu kampanya 94.414 destekçiye ulaştı

Bu kampanyayı paylaş

Karar Vericiler