Limanımız Tehlikede. Usulsüz Yapılan Balık Çiftliklerini İstemiyoruz!

Limanımız Tehlikede. Usulsüz Yapılan Balık Çiftliklerini İstemiyoruz!

Başlama tarihi:
1 Nisan 2022
Muhatap:
Noordzee su ürünleri ve 4 diğer muhatap daha
İmzalar: 6.647Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: iskender ünal

Sinop/Ayancık, Çaylıoğlu Köyü'ünün en huzurlu ve güzel alanı “limana” usulsüz bir şekilde balık çiftliği yapılmak isteniyor. Köyümüz bizim evimizdir. Bu ev deniziyle, canlılarıyla, ormanıyla yüzyıllardır bizim yurdumuz oldu. Balık çiftliği yapmak demek evimize zarar vermek demektir. Deniz canlılarını tehlikeye atmak demektir. Siz evinizde yaşayan birinin gözünüzün önünde zarar görmesine göz yumabilir misiniz?

Çaylıoğlu Köyü’ndeki İstefan Limanı’na 3 tane balık çiftliği kurulmak isteniyor. Projelerden biri olan Noordzee Çaylıoğlu Somon Adaptasyon tesisi projesi için Sinop Valiliği 18 Kasım 2021 tarihinde “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı verdi. Köylülerin aktif kullandığı bir liman burası. Köylüler, valiliğin kararının iptali istemiyle Samsun İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Kararın hukuka aykırı olduğunu savunan köylüler, projenin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar doğuracağını belirtiyor.

Burada hem insan hem de doğaya ciddi zararlar verilmesi söz konusu. Usülsüz balık çiftliklerinin yaratacağı sorunlar nelerdir?

  • Balık çiflikleri, balıkların çiflikten kaçmak için göç etmesine dolayısıyla deniz ekolojisinin bozulması demektir.
  • Balık çiflikleri, vitamin ve antibiyotikle beslenen balıklar demektir.
  • Balık çiflikleri, kirli bir deniz, işleme tesislerinden dolayı kokudan durulmayan kirli bir hava demektir.

İşte bu yüzden Çaylıoğlu Köy halkı olarak çok endişeliyiz. Çiftlikler nedeniyle bozulacak ekosistem hepimizi etkileyecektir. Bunun siyaset ya da dünya görüşü ile hiçbir alakası yoktur. Bizler herhangi bir yatırıma, gelişime ya da inovasyona karşı değiliz. Ama bu tür gelişmeler köy halklarının etkilenmeyeceği ve doğanın minimum zarar göreceği alanlarda ve doğru yöntemlerle yapılmalıdır. 

Noordzee, Deniz Ana ve Dixa Su Ürünleri yetkililerinin bu şekilde balık çiftliği yapma kararından bir an önce dönmelerini talep ediyoruz. Bu talebimiz için hukuki süreçler başlatmış durumdayız. Her durumda olayın takipçisi olacağız.

07/04/2022 tarihinde yapılmak istenen ÇED toplantıları Köy halkının yoğun tepkisi üzerine iptal edilmiştir. Samsun 3. İdare Mahkemesi tarafından 24 Mayıs 2022 tarihinde bir bilirkişi heyeti köyümüze gönderilecektir. 

Sizden istediğimiz, Türkiye’nin bu sakin ve huzurlu limanını kurtarmak için elinizden geldiğince kamuoyuna duyurmanız. Denizimiz, limanımız, balıklarımız ve Çaylıoğlu Köyü için imzalayın paylaşın, sesimizi hep birlikte yükseltelim.

Hemen destekle
İmzalar: 6.647Sonraki Hedef: 7.500
Hemen destekle

Karar Vericiler