Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşçugöl Mahallesi’nde kömür madenini köylüler istemiyor.

Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşçugöl Mahallesi’nde kömür madenini köylüler istemiyor.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.
10.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ve tarafına Bilal Dal bu kampanyayı başlattı

‌Kömür madenlerine karşı çıkan mahalleli: Kanser arttı, çocuklarımız hasta!

Müslüm EVCİ'nin Konya, Gündem'de yer alan haberine göre: 

‌Konya'nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşçugöl Mahallesi’nde, 165 bin metre kare alanda kömür madeni için alınan 'Acil Kamulaştırma Kararı'na, vatandaşlar tepki gösterdi. Bölgede daha önceden açılan kömür madenleri yüzünden kanser vakalarının arttığını belirten Çavuşcugöl sakinleri, “Çocuklarımız hep hasta. Her hanede bir kanser hastası var. Kadınlarda ve çocuklarda KOAH hastalığı ve astım var" dedi.

‌Konya’nın Ilgın ilçesine bağlı Çavuşcugöl Mahallesi’nde 3 Ocak’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nun (TKİ) 165 metrekare sahada kömür üretim faaliyetlerini devam ettirebilmesi için acil kamulaştırma kararı alındı.

BÖLGE HALKINA JANDARMA ENGEL OLDU

‌Kararın ardından bölgede yer alan tarlalara kömür madeni için iş makineleri girdi. Yaşam alanlarında kömür madeni istemediklerini belirten bölge sakinleri karara tepki göstermek için mahalle meydanında bir araya geldi. Kömür madeni sahasına yürümek isteyen vatandaşlara Jandarma engel oldu.

“DSİ'NİN OLUMSUZ RAPORU VAR”

‌Şirketin önce yurttaşların elinden arazilerini satın almak istediğini ancak köylülerin satmaması sonucu Cumhurbaşkanlığı'ndan acele kamulaştırma kararı çıkartıldığını belirten Ekoloji Uzmanı Ayşe Mergenci, şunları söyledi;

‌*Bu bölgeye dair Devlet Su İşleri'nin, ‘Su havzaları var kömür madeni aramayın' diye uyarısı var. DSİ'nin bu raporunu hazırlayan kişinin görevinden alındığı ve başka bir yere gönderildiğini öğrendik.

‌*Şu ana kadar 165 bin metre karelik alan kamulaştırıldı. Yurttaşlar bu durum karşısında şaşkın. Bir sabah uyandılar ve kendilerine ait arazide şirket iş makinelerini gördüler. Yaklaşık bir haftadır durum böyle devam ediyor. Şu anda da iş makinaları çalışıyor.

“CENAZELERİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR”

‌Bölgede daha önce faaliyet gösteren kömür ocakları yüzünden bölge halkının hastalıklarla boğuştuğunu aktaran Mergenci, “Küçücük çocuklar hep hasta. Her hanede bir kanser hastası var. Ramazan ayından beri cenazelerin ardı arkası kesilmiyor. Kadınlarda ve çocuklarda KOAH hastalığı ve astım var. Bağışıklıkları da sürekli düşüyor. Dünya temiz enerjiye dönerken bizim hala kömür ocağı ile uğraşmamıza anlam veremiyorum” ifadelerini kullandı.

“EKİLİ ARAZİLERE İŞ MAKİNELERİYLE GİRDİLER”

‌Tarlasına gittiğinde iş makineleri ile karşılaştığını söyleyen bölge sakinlerinden Sıtkı Mavuş, “Firma kararın ardından firma tarlalarınızı içindeki arpayı mahsulü beklemeden kazar gider işime bakarım diyor. Oysa burası 1. Derece tarım arazisi. Ağaçlarla beraber 200 metre ileride benim evim başlıyor. Benimle birlikte bir sürü kişinin evi var. Bin kişi yaşıyor burada” dedi.

“BİNLERCE CANLIYI MAĞDUR EDİYORSUNUZ”

‌Daha önce de bölgeye iki adet kömür madeni açıldığını belirten Mavuş, “Daha önce buraları istimlak ettiniz de ne oldu? 10 yıldır sizin aldığınız yerlerin hali o. Bizim atamızdan kalan toprağımız ise hala verimli. Burada yaşayan bin tane insanı tozun pisliğin içine mahkûm ediyorsunuz. Burada yaşayan binlerce canlıyı mağdur ediyorsunuz ve bunun adına kamu yararı diyorsunuz. Burada firma 10 yıl çalışacak ama bu topraklar bize yüzyıllar temel gıda sağlayacak” şeklinde konuştu.

“ÜRETİME BÜYÜK KATKIMIZ VAR”

‌Mahallenin Türkiye'nin üretimine büyük katkı sağladığını vurgulayan Mavuş, “Mahallemizde günlük 30 bin litre süt üretiliyor. Yıllık 25 bin ton şeker pancarı üretiliyor. 15 bin ton hububat üretiliyor. Mart ayından Kasım ayına kadar 10 bin tarım işçisi istihdam ediliyor. Ayrıca Ilgın kaplıcalarının sıcak suyu da Çavuşcugöl'den çıkıyor. Madem buraları değerlendireceksiniz gelin doğal güzelliğimizi bozmadan bölgede kaplıcalar inşa edin” diye konuştu.

1.DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI OLARAK BELİRLENMİŞ

‌Öte yandan bölgenin 2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 1. derece arkeolojik sit alanı olarak da korunma altına alındığı ortaya çıktı.

    Çavuşcugöl emekçilerinden kamulaştırma kararına karşı gösteri:

Mahalle meydanında toplanan vatandaşlar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ) sorumluluğunda bulunan bir sahada kömür üretim faaliyetlerinin devamı kapsamında üretim sahasından geçen mevcut demiryolu ve karayolunun deplase edilmesi amacıyla bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına kararına tepki göstererek, yetkililerden yardım istedi.

Çavuşcugöl Mahallesi eski Belediye Başkanı Hamza Çallı, Çavuşcugöl’ün kasaba statüsündeyken Büyükşehir Yasası ile mahalle olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Mahallemizin imar sahası içerisinde ve birinci sınıf tarım arazisinde çalışmalar başlamıştır. Bu durumdan yetkililerin konuyu ve çalışma başlayan konumunu yetkililerin tekrar gözden geçirmesini talep ediyoruz.”

Alanda toplanan vatandaşlardan Ayşe Mergenci, tarım arazilerinin kamulaştırılarak yerine toz ve kül bırakılmasını kabul etmediklerini belirttiler.

Çiftçilerden Sıtkı Mavuş ise “İstihdam denilen kömür ocağında 20 kişi çalışacak. Bu mahallede Mart ve Kasım ayları arasında biz 10 bin tarım işçisine istihdam sağlıyoruz. Bu topraklar 25 bin ton şeker pancarı üretiyor. Günlük, 30 bin litre süt, 200 ton et üretiyor. 5 bin büyükbaş 10 bin küçükbaş hayvan var. Daha önceki saha açılırken de 40 yıl planlanmıştı ama 10 yılda bu hale geldi. 10 yılda onlar toprakları ne hale getirdi. Biz yüzyıllardır gözümüz gibi bakıyoruz.” dedi.

Yürümek isteyen mahalle sakinlerine Jandarma izin vermedi.

Alkışlar ve “istemiyoruz” sloganları ile “Acil kamulaştırma” kararına tepki gösteren mahalle, sakinleri olaysız dağıldı.

Sessiz kalma. Duy seslerini. Duyur seslerini. Bir imza ver.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 10.000.
10.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın karar vericilerden cevap alma ihtimali artar.