Kampanya Kapatıldı

Karadan Değil Maviden! - Vapur seferlerinin artırılmasını istiyoruz.

Bu kampanya 22.911 destekçiye ulaştı


KARADAN DEĞİL MAVİDEN!
Vapur seferlerinin artırılmasını istiyoruz. 

İstanbul, içinden deniz geçen bir şehir olmasına rağmen, kent içi ulaşımında deniz yollarının payı %3’tür. Artan nüfusa orantılı olarak vapur seferleri artırılmamakta, tam tersine mevcut iskeleler kapatılmakta ve karayolu taşımacılığı özendirilmektedir. Bunun sonucunda, Boğaziçi’ne özgü ulaşım alışkanlığı, yaşam, gelenek ve kültür yok olmakta, aynı zamanda trafik ve otopark sorunu artmaktadır. 

Dünyanın gözbebeği kıyılarımız boyunca, kara trafiğinin yarattığı tahribata karşılık, en doğal ve geleneksel taşıma aracı olan vapurlarımızın sadece sabah ve akşam saatlerinde sefer yapması yeterli değildir. Gün ortası ve özellikle de hafta sonları yapılacak seferlerle Boğaziçi iskeleleri ile İstanbul’un diğer deniz kıyısındaki semtler arası ulaşımda vapurların etkin bir şekilde kullanılmasını talep ediyoruz. 

Boğaziçi’nin eski yerleşimlerinden tarihî Yeniköy ve Büyükdere iskeleleri gibi kapalı iskeleler de hizmete açılmalı, Rumelihisarı iskelesi gibi asıl işlevi dışında kullanılmak üzere kapatılan iskeleler yerine işletmenin uygun göreceği yerlere yolcu turnikeleri konularak hizmet verilmesi sağlanmalıdır. 

Şehir Hatları İşletmesi ve Toplu Taşımacılık İdaresi ile yaptığımız yazışmalarımızda ve yüz yüze görüşmelerimizde bize yolcu sayısının az olduğu ve zarar edildiği belirtildi. Oysa biz inanıyoruz ki, halkımızın talebi üzerine konulan seferlerin etkili biçimde duyurulması ve deniz yolu ulaşımının özendirici tanıtım kampanyası yapılarak sürekliliği sağlanırsa yolcu sayısı artacaktır. 

Deniz ulaşımını kullanacak yolcu sayısını arttırmak amacıyla belirli bir plan uyarınca sahil yolunda seyreden otobüs hatlarının bir kısmı seçilecek iskelelerden iç kısımlara ring seferi yapacak şekilde yönlendirilmelidir.

Ulaşım konusunda yetkili kurumların sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışarak sorunun çözümü için yeni projeler geliştirmesini talep ediyoruz.

Boğaziçi Dernekleri Platformu olarak bu konuda katkıda bulunmaya hazırız.

Boğaziçi Dernekleri Platformuna üye dernekler :
- Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği
- Bebekliler Derneği
- Belgrad Ormanı Koruma Gönüllüleri Derneği
- Beylerbeyililer Derneği
- Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği
- Büyükdere Çevre, Kültür ve Güzelleştirme Derneği
- Emirgan'ı Sevenler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ESD)
- Kandilli Derneği
- Kuzguncuklular Derneği
- Rumelihisarı Koruma ve Güzelleştirme Derneği
- SarıPlatform Derneği

Not : Sosyal medya üzerinden kampanyamıza destek olmak için lütfen  paylaşımlarınızda  #banabivapurlazim hashtagini kullanalım.Bugün Boğaziçi Dernekleri Platformu (BODEP) imzanı bekliyor!

Boğaziçi Dernekleri Platformu (BODEP) bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Karadan değil maviden - Vapur seferleri artırılsın #Banabivapurlazim». Boğaziçi Dernekleri Platformu (BODEP) ve imza atan diğer 22.910 kişiye katıl.