Kapadokya'daki otel inşaatına dur de!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.


Tarihi M.Ö. 3000'lere dayanan Asurlular'ın ticaret kolonilerine ve Hititlilere ev sahipliği yapmış bir bölge Kapadokya.

Volkanik patlamaların oluşturduğu lavların akarsular tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan masalsı bir görüntü ve eşsiz doğaya sahip bir coğrafya. Dünyada  bir benzeri daha yok.

Peri bacaları gibi ilginç jeolojik yapısının yanı sıra bölgeyi kaplayan tüfün kolayca oyulmasıyla kayada yaşam evleri oluşturulmuş ve bu yaşam şekli gerek bölge, gerekse ülke ve dünya turizmine benzersiz bir örnek teşkil etmiş.

Oysa şimdilerde yürütülen sessiz sedasız bir yapılaşma sonucu bölgenin özelliğine ve yaşam şekline, ülke ve dünya turizmindeki yerine darbe vurulmaya çalışılıyor.

Bu yapılaşma çalışması Göreme beldesinde peri bacalarının dibine başlanan bir otel inşaatı. İnşaatın temeli çoktan atılmış ve harcı dökülmüş bile. Üstelik bununla da kalınmamış: İnşaatta katlar yükselmeye bile başlamış!

Her ne kadar Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil 'bölgenin imar planı içerisinde olduğunu ve yapı planının onaylandığını' söylese de 1. derece doğal arkeolojik sit alanı sayılan ve UNESCO dünya listesinde bulunan bölgeye aslında tek bir çivi çakılmaması gerekiyor.

Hasankeyf'i kaybettik belki ama Kapadokya için hala bir umut var. İç Anadolu'nun ortasında yükselen hazineyi milletçe el ele vererek kurtaralım.

O güzel atlar ülkesi ranta, betona yenik düşmesin. Coğrafyanın ortasında o rengarenk balonlar yine yükselmeye, ülke çocuklarına, geleceğin gençlerine selam çakmaya devam etsin.

O güzelim atlar betonla örselenmeyen Kapadokya kırlarında yelelerini özgürce savursun.

Bunun için lütfen bir imza da siz verin.

Anlatacak bir hikayeniz olsun.