Kampanya Kapatıldı

Kan sıçramış kıyafetler giymek istemiyoruz

Bu kampanya 3.057 destekçiye ulaştı


Giydiğiniz tişört, pantolon ya da en sevdiğiniz gömleğin üzerinde sizin şu ana kadar farketmediğiniz kan lekeleri olabilir. Bu giysiler aylık 38 dolara çalışan insanların bedenlerinin yanmış kokusunu taşıyor olabilir.

24 Nisan 2013’te, başkent Dakka’da 8 katlı bir bina olan ve içinde pek çok hazır giyim atölyesi bulunan Rana Plaza çöktü. Bugüne dek gerçekleşen tarihin bu en büyük iş kazasında, şu ana kadar 1133 işçi can verdi. Rana Plaza’nın çöküşünden tam olarak beş ay önce Tazreen adlı fabrikada bir yangın çıkmış; 112 işçi yanarak can vermiş ve 125 işçi de yaralanmıştı.

Bu yangının ardından yerel ve uluslararası sendikalar, Temiz Giysi Kampanyası’nın da içerisinde olduğu organizasyonlarla beraber “Bangladeş Bina ve Yangın Güvenliği Anlaşması” (BBYGA) hazırladılar. İki firma dışında bu çağrıya olumlu yanıt veren olmadı. Uluslararası markaların bu sorumluluğu almaları için Rana Plaza’nın çökmesi ve 1133 işçinin ölmesi gerekti. Rana Plaza felaketinin ardından 100’ü aşkın uluslararası marka, milyonları aşan bir online kampanyanın da etkisiyle BBYG Anlaşması’nı imzaladı.

Şimdi bu anlaşmayı imzalama sırası Türkiyeli markalarda… Türkiyeli firmalar Bangladeş’in 20 milyar dolarlık hazır giyim ihracatının 600 milyon dolarlık kısmını gerçekleştiriyorlar. 

Temiz Giysi Kampanyası Türkiye olarak De Facto, Colins, Seven Hill, Collezione ve Batik markalarına birer mektup gönderdik ve durumun aciliyetini anlatarak kendilerinden bu anlaşmaya imza atmalarını istedik. Ancak hiçbiri herhangi bir yanıt vermedi. O yüzden artık sizin yardımınızı istiyoruz. Bangladeş’te açlık, yoksulluk ve evsizlik tehlikesi içinde kışı bekleyen ve sesleri duyulmayan işçilerin sesi olmanızı istiyoruz.

Eğer siz de kıyafetinizde birilerinin kanı olsun istemiyorsanız bir imza atarak kanlı kıyafet giymek istemediğinizi belirtiniz.Bugün Temiz Giysi Kampanyası imzanı bekliyor!

Temiz Giysi Kampanyası bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Kan sıçramış kıyafetler giymek istemiyoruz». Temiz Giysi Kampanyası ve imza atan diğer 3.056 kişiye katıl.