Kampanya Kapatıldı

Doğanın yok oluşuna izin verilemez

Bu kampanya 224 destekçiye ulaştı


Osmaniye/Kadirli ilçesine bağlı yaylamızda yıllardır atılan çöplerin oluşturduğu çöplük doğayı mahvediyor.

Eskiden tamamen doğal olan bu yerlere atılan çöpler artık o kadar birikti ki burası bir çöplük olarak kabul ediliyor. Çöpler tek bir noktada da değil, birkaç yüz metre, yol boyunca yığın yığın devam ediyor. Artık uzak köylerden ve yaylalardan gelen insanlar bile biriktirdikleri çuval çuval çöpleri buraya atıyorlar.

Atılan çöpler çoğunlukla bebek bezleri, tıbbi atıklar (şırınga, ilaç vb.), ayakkabılar, plastik ürünler, naylon poşetler ve doğada zor çözünen ve fazlasıyla kirli olan şeyler. Sadece miktarlarıyla değil, türleriyle de doğaya zarar veriyorlar.

Sadece bunlarla da sınırlı kalmıyor, yaylamızda hayvancılıkla geçinenlerin inekleri ve diğer hayvanları da bu çöpleri yiyerek ölüyorlar ya da o hayvanlardan elde edilen et ve süt gibi ürünler, sağlık için bir tehdit haline geliyor.

Yaylamız belediyelik değil, ancak buraya birçok insan doğanın tadını çıkarmak için tatile geliyor. Doğanın tadı her çevreden gelenlerin de dahil herkesin çöp attığı, çöplük haline gelmiş bir yaylada çıkarılamaz. Bu katliamdır. Biz doğadan geldik. Doğa yaradanın sanat eseridir. Doğa bize oksijen, meyve, yaşayacak yerler ve güzel manzaralar sunar. Biz bugün ona sahip çıkmazsak, yarın o da bize sahip çıkmayacak.

Belediyelik olmayan bu yayla, Kadirli ilçesine bağlı olduğu için Kadirli Belediyesi'nden yardım istiyoruz. Bu çöplerin ortadan kaldırılmasını ve bir daha buraya çöp atılmasının yasaklanmasını ve atıldığı takdirde cezai işlem uygulanmasını istiyoruz. Buralarda çöp alanı yapılmaya müsait yerler de var. Orman çevrilebilir ve böylece insanlar, doğaya çöp atmak yerine özel çöplük alanına çöp atmaya teşvik edilebilir. Doğanın insan eliyle bu şekilde yok oluşuna, hiçbir şey yapmadan, elimiz kolumuz bağlı göz yumamayız. Doğa bizim için birşeyler yapıyor, biz de onun için birşeyler yapmalıyız. İnsanlığın gereği budur.

Doğa insanların yok etmesi için değil, koruması için vardır. Doğa hiçbir zaman bize bu şekilde zarar vermez. Biz de ona bunun karşılığını vermeliyiz. Buradaki çöplerin ortadan kaldırılıp çöp atılmasının yasaklanmasını ve mümkünse bu alanların çevrilerek belirli bir yere çöp atma bölgesi yapılmasını veya çöp konteynerlerinin yerleştirilmesini istiyoruz. Kadirli Belediyesi'nin bu duruma kayıtsız kalmamasını rica ediyoruz.Bugün Volkan imzanı bekliyor!

Volkan Canpolat bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Kadirli Belediyesi: Doğanın yok oluşuna izin verilemez». Volkan ve imza atan diğer 223 kişiye katıl.