KÜBRANUR'UN YAŞAM MÜCADELESİ

Doğrulanmış başarı

KÜBRANUR'UN YAŞAM MÜCADELESİ

Bu kampanya 4.136 destekçi ile değişim yarattı!
Başlama tarihi:
Muhatap:
T.C. Sağlık Bakanlığı ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Oya Yildiz

Kübra Nur Palut Bilecik İli Sağlık Müdürlüğü emrinde 112 Acil Tip Teknisyeni olarak görev yapmaktadır. 3 yıldan beri ağır bir bağırsak rahatsızlığı yaşamakta olup bu hastalıkla ilgili yapılan tetkik ve tahlillerde KRONİK ATRIAL VE BAĞIRSAK DİSRITMİSİ;CAID hastalığı teşhisi konulmuş bu hastalığın Türkiye'de tedavisi olmaması sebebiyle acil olarak yurtdışına sevk edilmesi gerekmektedir. 3 yaşında küçük çocuğu olan Kübra şu anda kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda olup, bakımı ailesi tarafından karşılanmaktadır. Bu hastalık yüzünden hem kendi hayat kalitesi hem de ailesinin moral ve motivasyonu düşmüştür. 

Hala damar yoluyla mama ve serum almaktadır. Ağız yoluyla beslenememekte ve yediklerini sürekli çıkartmaktadır. Damarları tahrip olmuş ve 28 kilonun altına da olup, hayati fonksiyonları tehlikeye düşmüş durumdadır. Ailesi çaresizlik içinde ümitsizce Sağlık Bakanlığı'nın sevk onayını vermesini beklemektedir. 

Hastalığın Türkiye'de tedavisi nin olmadığı ve bunun Belçika 'da bulunan Katolik Üniversitesinde Prof.Dr. Gastoroenterolog Jan TACK tedavi edilebileceği yönünde daha önce Türkiye'de görüşülen doktorlar tarafından tavsiye verilmiş olup, bu hastahane ile iletişime geçilmesi için Sağlık Bakanlığı'na müracaat edilmiştir. 14/01/2022 tarihinde Ankara Şehir Hastahanesine yatış yapılarak hastahanede 18 gün kaldıktan sonra Şehir Hastahanesi doktorları, Belçika'da ki ilgili doktorla yaptıkları mail görüşmelerinde; hastanın Belçika'ya giderek muayenesi yapıldıktan sonra nasıl bir tedavinin uygulanacağının ancak o şekilde bildirileceği yönünde beyan verilmiştir. Ankara Şehir Hastanesi tarafından hastayı yurt dışına gönderebilmek için "Belçika'da ki doktorun nasıl bir tedavi uygulayacağını bilmemiz gerekir ki ona göre rapor düzenleyelim ve yurt dışına sevk yapalım, prosedür bu" şeklinde bilgi verilmiştir. Bu sebeple Sağlık Bakanlığı'na başvuruda bulunulmuştur ve karar verilerek sevk edilmesini beklemekteyiz. Bu itibarla kendisi yatmakta olduğu Ankara Şehir Hastanesi'nden taburcu edilmeyi istedi.   31/01/2022 tarihinde herhangi bir tedavi uygulanmadığı için taburcu edildi, halen İnegöl'deki evinde ailesi kendi imkanlarıyla serum ve mama ile bakımını yapmaktadır.  Sağlık Bakanlığı'nın ise bu konuda 03/03/2022 tarihine kadar irtibata geçip geçmediği hakkında ailesine herhangi bir bilgi verilmemiştir. Kübra Nur'un sağlık durumu günden güne kötüye gitmektedir. Tek bir maaşla kızının tedavisini yaptırmaya çalışan babası bizlerden destek beklemektedir. Tedavisinin yurt dışında veya yurt içinde konunun uzmanı doktorlar tarafından uygulanması için yardım beklemektedirler. Tedavisi ile yakından ilgilenebilecek doktorlarımızın ya da sevk edilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı'nın ivedilikle desteğini beklemekteyiz. 3 yaşında bir çocuğun annesiz kalmaması için sesimize ses olun. Genç bir kadının hayata tutunma ihtimaline sırtınızı dönmeyin ne olur... 

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 4.136 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş