Köyümün Ortasında Deri Depolama Tesisi İstemiyorum

Köyümün Ortasında Deri Depolama Tesisi İstemiyorum

2.786 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.
KIRKLARELİ VALİLİĞİ ve tarafına Develi Köyü Sakinleri bu kampanyayı başlattı

Tüm dünyada çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, tarım vb. gibi onlarca kriter aşılarak dahil olunan CittaSlow (Sakin Şehir) birliğinin ülkemizdeki üyelerinden Vize ilçesinde bulunan Develi Köyü, sahip olduğu güzelliklerin yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya!

Kırklareli ilinin Vize ilçesine 3 km uzaklıkta bulunan şirin mi şirin, meyve ağaçlarının, günebakanların ortasında tarım ve hayvancılığın yapıldığı bir köy olan Develi Köyü’nde yerleşim yerinin orta yerine yeni kesilmiş küçükbaş ve büyükbaş hayvan derilerini toplamak için bir depo yapılmak isteniyor.

Köy sakinleri olarak, hayvan derilerinin toplanacağı, içinde kimyasal maddelerin olduğu havuzlarının bulunacağı bu depoya karşı çıkıyoruz. Hayvan kesim yerlerinin önünden geçerken dayanması çok zor olan kokuyu hepimiz biliyoruz. Bu yüzden kesim yerlerinin şehrin göbeğinde değil, yerleşim yerlerinden uzakta organize edildiğine şahit oluyoruz. O kokunun evinizin yanında ve süresizce olduğunu düşünün. Pandemi günlerinde her sabah uyandığınızda içinize çekeceğiniz temiz hava yerine, hayvan derilerinin kokusunu içinize çekmek ister miydiniz?

Sorun sadece koku da değil...
Bu tesisin yapılmasını neden istemiyoruz:

1. Köyün arıtması doğal arıtma olduğundan deri depolama tesisinin deri tuzlamak için kullandığı kimyasal atıklar su kaynakları ve derelere karışacak. Köyde tarım alanları, meyve bahçeleri ve hayvancılığı bitirecek. Evlerden 1 mt uzağa yapılan bu depo sağlığımızı tehdit edecek.

2. Develi Köyü, kısıtlı su kaynaklarına rağmen etrafındaki 8 köye su sağlamaktadır. Köy, deponun ihtiyacı olacak suyu karşılayamayacak durumdadır.

3. Etraf, kemirgenlerle dolu olacak.Sağlığımız ve ürünlerimiz zarar görecek.

Köyümüz mütevazı ve huzurlu bir köydür. Yaşlılarımız çoğunluktadır. Büyüklerimizin bununla mücadele edecek takati yoktur. Sağlık ve Çevre il Müdürlüğünün vermiş olduğu ‘olur raporu’ aslında olmaz raporudur. İleri sürdükleri şartlar tesisi yapanlar tarafından karşılanmamaktadır. Bu sebeple bu tesisin doğaya ve insan sağlığına ve mutlu yaşamlarımıza vereceği zarardan ötürü bu deri depolama tesisini köyümüzde istemiyoruz.

Hem köy derneği hem de köy sakinleri olarak itiraz dilekçelerimizi Kırklareli Valiliği’ne ilettik. Önceden Vize merkezde bulunan halkın ve resmi kuruluşların istemediği bu tesis şimdi köyümüzün merkezinde kuruluyor.

Sizden Köyümüzü korumamız için başlattığımız bu kampanyayı imzalayarak destek olmanızı bekliyoruz! 

2.786 kişi imzaladı. Hedefimiz 5.000.