Köpeğimiz Kiraz’dan Vazgeçmiyoruz!

Köpeğimiz Kiraz’dan Vazgeçmiyoruz!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.000.
50.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.
Semih Esen (Antalya Konyaaltı Belediyesi) ve tarafına özgü korkanç bu kampanyayı başlattı

''FOR ENGLISH, PLEASE SCROLL DOWN''

Bu Kiraz..
2013 yılında yanımıza geldi. O tarihten beri bizim ailemizin bir ferdi..
Ama bugün çok üzgünüz…

Çünkü köpeğim Kiraz, mahkeme kararıyla ailemin yaşadığı sitedeki daireden uzaklaştırılıyıor.

Antalya Bölge Adliye Mahkemesi Hakimliğince verilen bir karar uyarınca “Ailemin yaşadığı bir sitedeki dairelerinde köpek beslenmesi ve bulundurulmasının yasaklanmasına, KMK. 33.md. uyarınca beslediği köpeği siteden uzaklaştırması için 30 gün süre verilmesine ve köpeğin davalı tarafından tahliye edilmesine, aksi halde köpeğin davacılar tarafından tahliye edilmesi için davacılara yetki verilmesine KESİN olarak karar vermiştir.

Hikaye 2013’te Kiraz’ın ailemize katılması ile başlıyor. 2016 yılında işim kaynaklı aile evinden ayrılarak Antalya-Kemer’e Kiraz’ımla birlikte taşındım. 2019 ise Antalya-Kaş’ta yaşamaya başladım ve hala hayatımıza burada devam etmekteyiz. Sadece tatillerde aile evine gitmekteyiz.

Verilen karar neticesinde KİRAZ’ın aileme ait olan Antalya-Konyaaltı’nda bulunan evden uzaklaştırmamız gerekiyor. İşin dikkat çekici noktası Kiraz’ın zaten benimle yaşıyor olması ve anneanne ve dede evine gidemeyecek olması. Aksi halde, davacı site, köpeğimizi bizden zorla alacak ve bilinmeyen bir yere götürecektir.

Öncelikle ifade etmek istiyoruz ki; Kiraz cocker cinsi bir köpektir.  Son derece uysaldır. Saldırmak ve havlamak gibi bir huyu yoktur. İhtiyaçlarını gidermesi ve kaslarını çalıştırması için dışarı çıkarttığımız zamanlarda bile çevreye kirletmemesi ve zarar vermemesi için her türlü önlemi alırız. Buna rağmen, köpek sevmeyen site yönetimimiz, aleyhimize dava açtı ve bu kararı aldırdı. 2016 yılı Mayıs ayından bu yana işim kaynaklı ailemle ayrı evlerde yaşamaktayız. Kiraz benimle yaşıyor, sadece tatillerde ailemin yanına gittiğimiz ziyaretlerde Kiraz’ı da yanımda götürmekteyim. Alınan karara göre sanki Kiraz ailemle yaşıyor da dava sürecinde yanıma almışım gibi gösterilip bu karar alınmıştır.

Kat Mülkiyeti Kanunu, apartmanlarda köpek beslenmesini önleyen hükümler içermiyor. Yönetim Planında bu tür hükümler varsa bile bu düzenleme site sakinleri tarafından belirlenmemiş. KMK. 33. Md. köpeklerin siteden uzaklaştırılmasına dair hükümler içermiyor.. Ancak mahkeme kararı kesin olarak verdiği için karar aleyhine Yargıtay incelemesine gidemiyoruz. Köpek beslenmesine sıcak bakmayan site yönetimi ise köpeğimizi bizden zorla alacak ve belirsizliğe götürüp bırakacak.
Yeni Hayvan Hakları Yasası Meclis'te onaylandı. Yasa hayvanlara kötü muamele yapanlara ceza verilmesini gerektirir düzenlemeler içeriyor. Ama bir yandan da, mahkeme kararı ile sitelerden köpekler uzaklaştırılıyor.

Üstelik bu karar emsal oluşturacak ve başka köpeklerden evlerinden uzaklaştırılacak.
Kiraz anneanne ve dedesini görmek istiyor.
Desteğinize ihtiyacımız var sevgili pati dostları.
Lütfen bizi destekleyin.. 

English below:

We are fighting against a court order and we need your support!
This is our beloved Kiraz. She was only 2,5 months old when she came to our family in 2013. At the time I was living with my parents in our family house in Antalya. She was such an adorable and playful puppy and we all fell in love with her immediately.
After a short, while one of the neighbours started complaining about Kiraz, still a puppy, barking loud and being disturbing and they took action instead of talking to us first. They made a legal complaint and went to court. They wanted Kiraz, one of our family members to leave us. Can you imagine how unbelievable and devastating is this for us, the neighbour wanted her to leave home and go somewhere else.
In the meantime, in 2016 I got a promotion at work and  Kiraz and I started living in another town (40mins drive from our family house). Then in 2019, I moved to another town which is a 3hrs drive from my family house. I have only been able to visit my family a few times a year since 2016.
Their cases have been dismissed twice in 2016 and 2019 due to various reasons. The expert witness concluded that Kiraz is a friendly and playful breed and cannot cause such disturbances.  Also, she was no longer a resident at that address, she had been only visiting from time to time.
In 2021, on their 3rd attempt, they finally got the court order! Yes, there is an eviction order from a house she doesn't even live in permanently. According to this court order, Kiraz is not allowed in our family house even for short visits. This is not fair!
Help us to fight back this court order! Kiraz is a member of our family and she must have the right to visit her family.
Thank you.
Please share to spread the word.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 50.000.
50.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.