İzmir Depremi Proje Alanlarında Depremzedeler Mağdur Ediliyor

İzmir Depremi Proje Alanlarında Depremzedeler Mağdur Ediliyor

10.308 kişi imzaladı. Hedefimiz 15.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
Cumhurbaşkanlığı ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: kenan PİRİ

İZMİR DEPREMİ PROJE ALANLARINDA DEPREMZEDELER MAĞDUR EDİLİYOR

30 Ekim 2020 Tarihinde İzmir’de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde 117 vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve yine çocuk ve yetişkin olmak üzere toplam 1035 vatandaşımız yaralı olarak enkazdan kurtarılmıştır.

Yaşamış olduğumuz Bu Doğal Afet nedeniyle tüm depremzedeler olarak çok ciddi maddi ve manevi kayıplarımız olmuştur. Yurt içi ve yurt dışından yaşayan duyarlı vatandaşlarımız sayesinde İzmir’imize maddi ve manevi destekler sağlanmış olup bir nebzede olsa acımızın hafiflemesine sebep olunmuştur, Biz depremzedeler olarak bizlere desteklerini esirgemeyen halkımıza ne kadar teşekkür etsek azdır.

Depremin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen biz depremzedeler mağduriyete uğratılmaya devam ediliyoruz.  Yapılan toplantılarda, açıklamalarda, görsel ve yazılı basında yapılan röportajlarda, televizyon kanallarında “biz imar planı hazırlarken konut sahiplerinin rızasını alıyoruz ve aynı metrekare, aynı koşullarda, aynı yerlerinde Ve aynı komşularıyla konutlarını veriyoruz” gibi gerçek olmayan demeçler veriliyor.

Fakat iş söylendiği gibi gerçekleşmiyor. Bizim rızamız alınmadan, Bize bilgi verilmeden Evlerimizin %40 oranında küçüleceği (Bürüt 135 metrekare olan evlerimiz Bürüt 90 metrekareye düşürülerek, burada 45 metrekare kaybımız olmuştur.)

84 hane olan sitemiz 96 haneye çıkarılmış olup, 8 kat olan bina yüksekliğimiz 6 kata düşürülmüştür. Fazla çıkarılan 12 daireyi sorduğumuzda TOKİ ye kalacağı bilgisi verilmiştir. Arsa payı haklarımız 84’te 1 den, 96’da 1 e düşürülmüştür, görüldüğü üzere Arsa paylarımız üzerinden de hak kaybımız olmuştur.

3+1 olan evlerimiz 2+1 e düşürülmüştür. BİZLER YAŞAM ALANLARIMIZIN KISITLANIYOR OLMASINI KABUL ETMEYECEĞİZ. 

Depremden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından toplam 7 proje alanı belirlenmiştir. Tüm proje alanlarındaki durum aynıdır. Devletimizin yetkili kurumu ile yapmış olduğumuz görüşmelerde, Bizlere eğer istersek yeni yapılan rezerv alandan ev alabileceğimiz söylenmiştir, ancak şu bilinmelidir ki böyle bir tercih yaptığımız taktirde, mevcut yerimizdeki hakkımızdan feragat etmemiz gerekecektir, Yani açık bir şekilde ya mevcut yerinizde küçültülmüş haliyle evimizi alacağız, yada rezerv alanında tercih edeceğiz, bu durumda sadece tek seçeneğimiz olduğu bildirilmiştir. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisinin 1 Mart 2021 tarihinde OY BİRLİĞİ ile almış olduğu kararda aynı kat ve aynı metrekare kararına karşın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hak kaybımıza sebep olarak bizim binalarımıza zemin +  7 kat yerine, zemin + 5 kat vererek projelendirmiştir. Ayrıca inşaat maliyetinde %30, %40 oranında indirim yapılıp, geri kalanını bizim ödeyeceğimiz söylenerek mağduriyetimiz daha da fazlalaştırılmıştır. Buna rağmen toplantılarda, televizyonlarda bizlere sürekli olarak hiçbir hak kaybınız olmayacak diyerek inandırmaya çalışılmaktadır. Değerli Vatandaşlarımız YAŞAM ALANLARIMIZIN KISITLANMASI HAK KAYBI DEĞİLMİDİR? , Bizler emlakçı ya da müteahhit değiliz, Ticari bir açıdan bakamıyoruz, yıllarca tüm zorlukları göze alarak, pek çok şeyden fedakarlık yaparak ve kıt kanaat yaptığımız birikimlerimizle ve zor şartlarda aldığımız evlerimizi aynı şekilde geriye istiyoruz, bununda en doğal HAKKIMIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ. 

Deprem anında evleri yıkılmayıp, binaları Ağır ve Orta Hasarlı olan vatandaşlarımıza, rezerv alanından ev verilip ağır ve orta hasarlı binalarının bulunduğu yerlere de, mevcut kat ve aynı metrekare olmak üzere dönüşümüne izin verilmektedir. Yani hem rezerv alandan ev verilmektedir, hem de ağır ve orta hasarlı binaları dönüştürülüp kendilerinin yeni evlerinin kendilerinin yapmaları sağlanmaktadır. ( Burada sorun bu komşularımızın kazandıkları haklar değil, evleri yıkılmış biz depremzedelerin aynı şartlardan yararlandırılmamasıdır ). Böyle bir durumda BİZ MAĞDUR DEPREMZEDELER TEKRAR MAĞDUR EDİLMİYORMUYUZ? Tek suçumuz evlerimizin depremde yıkılıp can kayıplarımızın ve yaralılarımızın olması mı? 

Değerli Vatandaşlarımız, deprem anında yıkılmayıp ağır ve orta hasarlı binaların yıkımı için hafriyat firmaları binanın yıkımı için bina başına 100.000 – 120.000 TL bedel öderlerken (çıkan hurda ve demirler için) bizlerin yıkılan binalarımızın hafriyatı için bizlere bir ödeme yapılmadı. Bunu sorduğumuzda “aman kişi başı 5.000 TL düşüyor ne olacak” dendi. Bu mağduriyetimiz varken enkazda kalan tüm değerli eşyalarımız, depremin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen hala bizlere ulaştırılamamıştır. Enkazdan çıkan eşyalarımızı sorduğumuzda bizi valiliğe yönlendiriyorlar, Valilik Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, bakanlık Jandarmaya, Jandarma Polise, Polis ise Valiliğe yönlendiriyor, bu kısır döngü bu şekilde sürüp gidiyor. 

Depremzede ve proje mağdurları olarak sizlerden ricamız, bir kez daha sesimizi duymanız. Hak kayıplarımızın giderilmesi ve yaşam alanlarımızın bizlere geri verilmesi için bir kez daha bizlere destek olmanız. Göstereceğiniz duyarlılık ve Hassasiyet nedeniyle tüm depremzedeler adına teşekkür ediyoruz.

Saygılarımızla.                   

30 Ekim Depremi proje alanı Mağdurları

İZMİR

10.308 kişi imzaladı. Hedefimiz 15.000.