İzmir'in su doldurma otomatlarına ihtiyacı var

İzmir'in su doldurma otomatlarına ihtiyacı var

Başlama tarihi:
1 Ekim 2019
İmzalar: 1.875Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Duygu Ceritoglu

Pet şişeler en yaygın kullanılan tek kullanımlık plastiklerden bir tanesi. Pet şişelerin üretiminde kullanılan hammaddeden bu şişelerin kullanımından doğan çöp ve kirliliğe çevremize büyük zarar veriyorlar. Geri dönüşüme uygun olsa bile bir çoğu normal çöp kutularına hatta kimi zaman direkt olarak yola, sokağa ve/veya doğaya atılıyor. Birçok bilinçli İzmirli evinden matarasıyla çıkıp yanında taşıdığı suyu bitirdiği noktada çaresiz kalıyor. Matarasına tekrar su dolduracak yer bulamıyor. Bu yüzden İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden İzmirim Kart ile doldurulabilecek su otomatları kurmasını istiyoruz. 

Denizlerdeki mikroplastiğin 50 yıl içinde balıklardan çok olacağının öngörüldüğü dünyamızda pet şişe kullanmamak ve suyumuzu kendimiz taşımak bizim elimizde. 

Şehrin çeşitli yerlerine konacak su doldurma otomatları (özellikle toplu taşıma -metro, İzban, Tramvay, Vapur iskelesi, otobüs durakları gibi- noktalarına konmalı) sayesinde kendi matarasını taşıyan, başta şehrine ve sonra dünyaya saygılı İzmirliler mataralarını doldurabilecek. Böylece doğaya saygılı olmak isterken ve çaba gösterirken pet şişe kullanmak zorunda kalmayacaklar. 

Pet şişe iadesi alarak ya da İzmirim Kart ile çalışan bu doldurma otomatları kullanılan pet şişe miktarını azaltacak. 

Hemen destekle
İmzalar: 1.875Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle