İzmir Şehir Tiyatroları Sınavının İptali ve Haksızlık Yapan Jürinin İstifa Etmesi

İzmir Şehir Tiyatroları Sınavının İptali ve Haksızlık Yapan Jürinin İstifa Etmesi

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer ve tarafına Can Esendal bu kampanyayı başlattı

 

26 Haziran 2021 tarihinde ilk aşamasına başlanan, oyunculuk kadro sınavında gerçekleşen sınav sistemi ve süreci profesyonel sanatçılar için adaletsiz işletilmiş, mağduriyet oluşturmuştur. Bizler sınav yönetmeliğinde, duyurusunda sözü edilen YÖK’e bağlı konservatuvar mezunlarıyız. Bizler konservatuvar öncesi dönemde de bale, şan, dans, hareket, diksiyon ve benzeri eğitimleri almış, mezuniyet sonrası oyun ve müzikallerde sahneye çıkmış profesyonel sanatçılarız. Hatta aramızda, jüriye başkanlık eden genel sanat yönetmeninin yönettiği müzikalde görev almış olması rağmen elenen oyuncu arkadaşlarımız bulunmakta. Her zaman birileri elenir, bunu biliriz burada sorunumuz elenmek değil, eleme sistemidir. Sorunumuz başvuru yoğunluğu nedeni ile hızlandırılarak gerçekleştirilen sınavın 1. aşaması, jürisi ve eleme sistemidir, ciddiyetsizliğidir!

Bu haksız eleme sebebiyle, 2. ve 3. aşamada yer alan, bahsi geçen konuk jüri üyeleri zaten bizleri sahnede görememiştir. Eleme kriteri olarak ilk aşamada şan ve hareket sınavı yapılacağı, kulak, ritim ve beden esnekliğine bakılacağı belirtilmiştir. Toplamı 2-3 dakika süren, her girenin farklı kıstaslarla sınandığı, standart bir uygulaması olamayan bu sınavda; şan sınavı için herkese başka uygulamalar yapılmıştır. Söz konusu esneklik ve hareket değerlendirmesi kısmı ise; basit dans adımları verilerek (bazı gruplara hiç verilmeyerek)  gerçekleştirilmiştir.

Yüzlerce sanatçı, tek seferde, bu şekilde elendi. Belirtmeliyiz ki bu sınav seçilmiş bir müzikal cast seçimi değildi. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kimlerin ilk aşamayı geçtiğine dair listeler kamuoyu ile paylaşılmadı. SMS yolu ile olumlu veya olumsuz sonuç mesajları gönderildi. Listelerin paylaşılmamasının üstüne sehven olumsuz mesaj atılan bazı adaylara sonradan olumlu sonuç mesajları iletildi. Bugüne kadar hala yayınlanmış kamuoyu ile paylaşılmış bir liste bulunmamaktadır. Sorguluyoruz! Neden?

 Genel sanat yönetmeninin emekli olduğu Devlet Tiyatroları’ndan yaşıtı bir usta derdi ki: “Şüyuu vukuundan beterdir!”.

Bilinmelidir ki; kurumlarla, yeni kurulacak bir tiyatroyla (ki buna herkesten önce biz seviniriz) veya siyasilerle derdimiz yok. Derdimiz o kadroya biz girmeliyiz de değildir. Tüm derdimiz, baştan sona adaletsizce işletilen sınav süreci ve sistemi ile ilgilidir. Kamuoyu ile paylaşılmayan listelerle ilgilidir. Özerk olduğu iddia edilip “Ben yaptım oldu!” diyen zihniyetle ilgilidir. Muktedir olduğu için, her hakka sahip olduğunu düşünenlerle ilgilidir. İşte bu sebepledir ki; hukuki tüm yollarla hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Sessizliğimiz tarih olmuştur. Bizden daha önceki dönemlerde verilmesi gereken fakat verilemeyen bu mücadeleye devam edeceğimize, bizden sonrakiler için de daha adaletli günler için emek vereceğimize söz veriyoruz.

Saygımız sonsuzken bize saygı duyulmaması… Tam da bu üstten bakış ve saygısızlık noktasında büyük bir hayal kırıklığı yaşadık, değersizleştirildik, öteki bile olduk! Ülkedeki haksızlıklara sanat alanında da bir yenisi eklenmiştir, kamuoyuna duyurulur.

Siz Yaptınız Ama Bu Defa Olmadı!

Saygılarımızla,

 

 

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.