Eşeğe yönelik cinsel saldırı, istismar ve yaralama yapanlar tutuklansın.

Eşeğe yönelik cinsel saldırı, istismar ve yaralama yapanlar tutuklansın.

556 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
Başlama tarihi:
Muhatap:
İzmir Büyükşehir Beled ve

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Oyku Devrilmez

İzmir'de insanlığımızdan utandıran bir olay meydana geldi. Menderes ilçesinde bir eşeğe yönelik cinsel saldırı, istismar ve yaralama ihbarı üzerine güvenlik güçleri harekete geçti. Eşeğin para karşılığında tecavüze uğradığı aktarılıyor. Köylülerin şikayeti üzerine inceleme başlatılan olayda, eşek sahibine "akli dengesi yerinde olmadığı" gerekçesiyle herhangi bir cezai işlem uygulanmadı.Sibel Çağlar, olayla ilgili bilgilerini aktardı. Eşeğin Kemalpaşa’da bir dernek tarafından himaye edildiğini ve adının Naz koyulduğunu söyleyen Çağlar şöyle devam etti:

 “Menderes’te bir köyde tecavüz olayı gerçekleşmiş. İhbar edenlerin iddiasına göre 10 lira karşılığında hayvanın sahibi onu köyün 15-16 yaşındaki gençlerine peşkeş çekiyormuş. İhbar üzerine olay incelendi ve ne yazık ki hayvana tecavüz edildiği veteriner raporunca kesinleşti.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu’ndan Avukat Deniz Tavşancıl Kalafatoğlu, konuyla ilgili dava kararını doğru bulmadığını belirterek, cezai ehliyetlerinin olmaması, insanların diledikleri gibi etrafa zarar vermelerini gerektirmeyeceğini hatırlattı. 

Kalafatoğlu “Her şeyden öte hayvana tecavüz bir hastalık ve sapkınlık hali. Ülkemizde maalesef insanlar cinsel ihtiyaç adı altında bunu yansıtıyorlar. Biz bu kişilerin kontrol düşkünü, arzularını yerine getirirken tehlikeli dürtülerle hareket eden insanlar olduklarını biliyoruz. Şiddete ve saldırganlığa eğilimli insanlar bu suçları işliyor. Hayvana tecavüz edilmiş, üzerine bir de kuyruğunu kesmişler. Bunlar gerçekten çok korkunç işler. Ne vicdan, ne yürek ne de akıl bu insanların yaptığını anlatamıyor” diye konuştu.

Kalafatoğlu, "Her şeyden önce hayvan sahibinin cezai ehliyetinin olmaması da onun vesayet altında olduğunu gösterir. Onun adına biri bunu yapabilir. Peşini bırakmamak lazım. Biz sahipli, sahipsiz hangi hayvan olursa olsun verilen zararların hapis cezası ile sonuçlanması gerektiğini düşünüyoruz. Yasa tasarısının da bir an önce çıkmasını bekliyoruz" sözleriyle yeniden hayvan hakları yasasının düzenlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

ALINTI: ONEDİO.COM

 

556 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.