İstanbul'da Havai Fişek Kullanımı Yasaklansın!

İstanbul'da Havai Fişek Kullanımı Yasaklansın!

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.000.
100.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.

Sayın Ekrem İmamoğlu,

İnsan faaliyetleri nedeniyle, pek çok kuş türü yok olmuş ve kalanların da nesli tehlike altındadır. Çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi, sulak alanların azalması, kullanılan tarım ilaçları, yoğun hava trafiği, uçaklar, şehirleşme kaynaklı gece ışıklandırmaları ve gökdelenler gibi faktörler kuşların gezegenimizdeki varlığını tehdit ediyor. Tüm bunlara eklenen eğlence, kutlama, gösteriş amaçlı havai fişek ve benzeri piroteknik maddelerin (volkan, maytap, füze, çat-pat, işaret fişeği vb)  patlatılması; gökyüzündeki kuşların kalp krizi geçirip ölmelerine, tüylerinin yanmasına, sağır kalmalarına, sakatlanmalarına neden olmakta ve gürültüleriyle sokak hayvanlarını ve halkı da korkutmaktadır.

Kuşların yaşam alanı, evi olan göğe, her yıl yüzbinlerce havai fişek gönderilmesi vandallık olmasının yanısıra barbarca bir kutlama anlayışıdır. Ayrıca patlayan her bir fişeğin havaya saçtığı kurşun, baryum, rubidyum vd zararlı elementler, insan ve hayvan sağlığına zararlıdır.

Yılbaşı gibi bütün gezegende milyonlarca fişeğin patlatıldığı zamanlarda, gökyüzüne saçılan tonlarca kimyasal toz, hayvanlar dışında bebekleri, hastaları, yaşlıları da etkilemekte, astım, koah, kalp krizlerini tetiklemektedir.

İstanbul boğazındaki her kutlamada(!) yüzlerce martı ve sayısız diğer kuş kalbi durarak, yanarak, birbirine ya da binalara çarparak ölmektedir.

Havai fişekler, kuşların göç yolu rotalarını bozmakta, ışıkları kör olmalarına neden olmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin 2012 yılı, 29 ekim kutlamalarında, birkaç saat içinde 48 bin havai fişek kullanıldığı bilgisi basında yer almıştı. O günün rakamlarıyla, 2 milyon liraya mal olan bir kibir, israf ve gerçek rakamı bilinmeyen kuş katliamı gerçekleşmiştir.

Günümüzde havai fişek kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki; patlayıcı-yanıcı piroteknik maddeler olmalarına rağmen ve başka pek çok şehirde valilik ve belediyelerce yasaklanmış oldukları halde; havai fişekler; İstanbul ilçelerinde, sokak düğünlerinde, küçük-büyük işyeri açılış ve organizasyonlarında, asker uğurlamalarında, özel kutlamalarda dahi satın alınmakta ve sorumsuzca patlatılmakta; ve bu da çocukları, hastaları, yaşlıları korkutmakta; kuşlar ve sokak hayvanları içinse yaralayıcı ve ölümcül olmakta; gerçek bir terör etkisi yaratmaktadır.

Biz "insan, gezegende yaşayan diğer canlıların yaşam hakkına saygı duymalı, doğa insansız yaşar; ama insan doğasız yaşayamaz" diyenler; artık havai fişek ve benzeri patlayıcı-parlayıcı- yanıcı maddelerin kullanımının İstanbul semalarında tümüyle son bulmasını, satışının dahi yasaklanmasını talep ediyoruz.

Saygılarımızla

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 100.000.
100.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanya Change.org’da en fazla imzalanan kampanyalardan birisi olur.