Kargo Şirketleri Siparişlerin Karbon Ayak İzi Miktarlarını Belirtsin!

Mücadele alanı:İklim Krizi

Kargo Şirketleri Siparişlerin Karbon Ayak İzi Miktarlarını Belirtsin!

Başlama tarihi:
3 Şubat 2022
Muhatap:
Mng kargo ve
İmzalar: 314Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Zehra Karakan

Kargo şirketlerine ve  alışveriş sitelerine sesleniyoruz! İklim Kriziyle mücadeleye destek için, verilen siparişlerin getirilirken yaydığı Karbon Emisyonu miktarlarını, kargo şirketleri belirtilerek karşılaştırmalı olarak müşterilerle paylaşılsın. Çünkü ulaştırılan her siparişin, iade edilen her ürünün, gezegenimize bir karbon yükü var!

Günümüzün en büyük küresel sorunlarının başında gelen İklim Krizi ile mücadele etmek için tüm dünya devletleri seferber olmuş durumda. Türkiye de Paris Anlaşmasını onaylayarak bu mücadelede yer aldı ve 2053’e kadar emisyonlarını net sıfır düzeyine düşüreceğini ve karbon nötr olacağını açıkladı.

Devletlerin iklim kriziyle mücadele kapsamında yaptıkları çalışmaların önemi büyük olsa da bireylerin de kendi yaşamlarında karbon emisyonlarını azaltarak bu mücadeleye katkı sağlamaları gerekiyor. Karbon nötr bir gelecek, bireysel olarak neden olduğumuz karbon emisyonlarını azaltmaktan geçiyor. 

E-ticaret sitelerinden satın alınan ya da iade edilen ürünlerin yerine ulaştırılması için kargo şirketlerinin havayolu ya da karayolu taşımacılığı yapması gerekiyor. Satın aldığınız ya da iade ettiğiniz ürünler kilometrelerce yol kat ediyor ve kilolarca karbondioksit gazını atmosfere salıyor. Tüm bunların, gezegenimize büyük bir yükü var ve tüm bu işlemler iklim krizini tetikliyor! E-ticaret siteleri ve kargo şirketleri, sipariş ve iadelerin karbon ayak izini sitelerinde karşılaştırmalı olarak belirtsin ve kullanıcıların, iklim krizinden ne kadar sorumlu olduklarını anlamalarını sağlasın!

Hemen destekle
İmzalar: 314Sonraki Hedef: 500
Hemen destekle