İGA HAVALİMANI’nda Meeting Lounge Bölümü Kaldırılsın & Acentalara Yolcu bekleme izni versi

İGA HAVALİMANI’nda Meeting Lounge Bölümü Kaldırılsın & Acentalara Yolcu bekleme izni versi

Başlama tarihi:
4 Ocak 2020
Muhatap:
İGA HAVALİMANI ve
İmzalar: 1.512Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Yılbaşından bu yana İstanbul Havalimanında bir uçak dolusu turist kayboldu.Acentalarımızın misafirlerini arıyoruz.
Acentelerle, turistler arasında adeta köşe kapmaca başladı.Seyahat acenteleri isyan etti. İstanbul Havalimanında kepazelik yaşanıyor
İstanbul Havalimanı’nda “güvenlik mazereti” ile pankart açarak misafirlerini karşılama engellenmesi üzerine seyahat acenteleri İstanbul Havalimanı İşletmecisi, İGA’ya karşı isyan başlatmış bulunmaktayız.

Dünyanın hiçbir havalimanında olmayan uygulamayı,şikayet edecek yetkili bile bulunamıyor.
Havalimanında başlatılan uygulama için 3 aydanberi düzenlenen toplantılarda seyahat acenteleri temsilcilerinin olmayışının kargaşaya neden olmuştur.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı,
Uygulama Güvenlik Komisyonunda alınan karar gereği diyerek “31 Aralık'tan itibaren, korsan faaliyetleri engellemek için artık elinde pankart kaldırarak, misafir bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız.
Yolcu karşılayıcılar, 31 Mart'a kadar (meeting lounge için) bir ücret ödemeyecek. Ondan sonrasında da ticaret amaçlı değil ama buradaki hizmetlerin karşılanması için bir katılım payı ödenmiş olacak diyor “

Acenteler olmazsa turizm olmaz.

iGA’nın para hırsıyla uygulamayı oldu bittiye getirdiği belirten acenteler, “İGA’nin derdi acenteler İGA Pass dediği hizmeti satmak. Birine zorla mal satmak ilgili kanunlara göre suçtur.

Seyahat acenteleri ‘güvenlik’ ve ‘hanutçu’ mazeretenin arkasında İGA’nın içerdeki acentalara ve havalimanı taksicilerine peşkeş çekip yeni bir ticaret alanı oluşturmaktır.Nisan ayına kadar hizmet ücretsiz diyen İGA’nın her karşılama için  4 euro, daha fazlası için turist başına 8 euro istemektedir.

İGA’nın “meeting lounge’” dediği yerde sadece 20 kişilik yer olduğunu, gelen yolcunun adının yazıldiği ekranda ise en fazla 20 kişinin adının sığdığını belirterek “Büyük iddialarla günde 150 bin yolcu gelecek denilen havalimanında kepazelik yaşanıyor. Acenteler yolcularını kaybediyor.

Yolcular kendi imkanları ile şehire gidip otellerine yerleşiyor. Transfer anlaşması olduğu için taksi paralarını acentelerden istiyorlar.

Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda acenteler pankart açamayınca gelen misafirler ellerinde kendilerini karşılayacak acentenin adı yazılı pankartlarla terminalden çıkmaya başladılar.
Yetkililer susarken sorun içinden çıkılmaz hale gelmeye başladı.

Hemen destekle
İmzalar: 1.512Sonraki Hedef: 2.500
Hemen destekle