Heybeliada Sanatoryumu, Tıp Tarihi Müzesi ve Karantina Merkezi Olsun

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 75.000.


Heybeliada Sanatoryumu arazisinin Diyanet Vakfı’na devredilmesi gündemde

81 yıllık hizmetinin ardından 2005 yılından beri atıl durumda tutulan Heybeliada Sanatoryumu’nun, basında Diyanet Vakfı'na devredileceği ve sit alanına dini eğitim merkezi inşa edilmesinin gündeme geldiği yönünde haberler çıkmaktadır.

Bu konu gündeme geldiği için İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Türkiye’nin ilk verem hastanesi olan ve 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatıyla açılan Heybeliada Sanatoryum’un Diyanet Vakfı'na devredileceğinin doğruluğu ile ilgili soruları, Anayasanın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 96. Maddesi gereğince Cumhurbaşkanı yardımcısı Sayın Fuat Oktay’a sormuştur.

Heybeliada sanatoryumu, Türkiye Cumhuriyeti ile neredeyse yaşıt, ülkemize sağlık alanında çok hizmet etmiş bir kurumdur. Arşivleri, binası ve geçmişi, orada yapılan araştırmaları ve yatan hastaları ile çok özgün bir tıp tarihine sahip olan bu yapı, Tüberküloz Müzesi ve Karantina Hastanesi ve Merkezi olmalıdır.

Dünyada buna benzer tarihi yapılar amaçları dışında değil, geçmişlerine uygun olarak korunurlar.

Dolayısıyla Heybeliada Sanatoryum’unun birçok hastaya şifa olmasının yanı sıra çok önemli sağlık çalışmalarını milletimize kazandırdığını unutmamak ve bunu gelecek nesillere anımsatmak için hem Müze hem de Karantina Merkezi olmasının yolunu açmak gerekir.