Hayvanların Yaşam Alanları İyileştirilsin ve Müdahale Edilmesin

Hayvanların Yaşam Alanları İyileştirilsin ve Müdahale Edilmesin

Başlama tarihi:
8 Ocak 2020
Muhatap:
Kastamonu Üniversitesi Rektörlüğü (Kastamonu Üniversitesi Rektörü) ve
İmzalar: 1.023Sonraki Hedef: 1.500
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Gülcan Kayhan

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliğinin 4. kısmının 1. bölümünün b şıkkında toplama ekiplerinin dönemsel olarak eğitimden geçirilmeleri gerekli yine 5199 sayılı yasaya göre kısırlaştırılmış ve aşılanmış köpeklerin toplatılmasının yasal olmadığı belirtilmiştir. Bu bağlamda aşağıdaki taleplerimize madde madde net ve açıklayıcı cevaplar verilmesini talep ediyoruz.

MADDE 1. – Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

MADDE 14. – Hayvanlarla ilgili yasaklar şunlardır:

a)     Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakılmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek

Kastamonu Üniversitesi içerisinde kendi baktığımız hayvanlarının yaşam alanlarının ve beslenme koşullarının iyileştirilmesini istiyoruz. Ayrıca Türkiye'de ki bakımevlerinin durumundan habersiz, bilinçsiz veya hayvan sevgisinden yoksun olan kişilerin şikayetlerinin esas alınmasını istemiyoruz. Özellikle Kuzeykent kampüsü içerisinde ki ve yurt önlerindeki yollarda hız kesici olmadığı için sayısız canımız maalesef ihmale kurban gitmiştir. 

Bizler üniversitemizde ki öğrencilerin ve ilimizde ki halkın bilinçlenmesini istiyoruz. Bu doğrultuda ki istek ve taleplerimizi aşağıda sıraladım. 

Bu maddeler gereğince üniversite içinde ve çevresinde ki hayvanların,

1.   İlimizde ve kampüsümüzde afiş ve levha çalışmalarının hayata geçirilmesini

2.   Kastamonu Üniversitesi çevresine ve Kuzeykent kampüsüne hız yavaşlatıcı/kesici kasislerin yapılmasını ve güvenlik kameralarının gerekli yerlere yerleştirilmesini

3.    Belirli periyodlar içinde sokak hayvanlarının düzenli bakım ve aşıların yapılmasını

4.     Kulübe yapılmasını ve besleme odaklarının hayata geçirilmesini

5.     Küpeli ve sağlıklı bir hayvanın yaşam alanından alınmamasını

6.     Hayvanları geçici ve uygun bir bakın evine götürürken onları öncelikle işinin eğitimini almış kişiler ve veteriner hekim tarafından ağ ile yakalanmasını

Tüm hayvanseverler olarak, hayvanların ve insanların sağlığı için söz konusu maddelerin yerine getirilmesini istiyoruz. Gerçekçi bir alt yapı olduğu takdir de hayvanların gerçekten yaşaması mümkün olacaktır. Aksi halde çalışmalar dayanaksız ve zayıf kalacaktır.

Hemen destekle
İmzalar: 1.023Sonraki Hedef: 1.500
Hemen destekle