Hacettepe'de Vegan Menü İstiyoruz

Mücadele alanı:Veganizm Kampanyaları

Hacettepe'de Vegan Menü İstiyoruz

Başlama tarihi:
1 Haziran 2022
Muhatap:
Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü ve
Doğrulanmış başarı
Bu kampanya 3.201 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Zeynep Çakıcı

Bizler, Hacettepe Üniversitesi’nde okuyan vegan öğrencileriz ve en temel hakkımızı istiyoruz: Beslenmek! Üniversitemizin yemekhanesinde vegan öğrencilerin besin ihtiyacını karşılayacak öğünler bulunmuyor. Bu, vegan öğrencilerin ve bitki temelli beslenmeyi tercih edenlerin, beslenme hakkının sağlanmadığı anlamına geliyor. Daha adil ve ekolojik bir Hacettepe için, herkesin eşit bir şekilde sağlığa ve beslenme hakkına erişimi için, Hacettepe yemekhanesine vegan menü seçeneğinin eklenmesini talep ediyoruz. 

Üniversite yemekhanemizde vegan menü seçeceğinin bulunmaması etik bir beslenme biçimi seçen öğrenciler için haksızlık oluşturmaktadır.

Yaşadığımız sorunlar:

 1. Vegan yemek seçeneklerinin eksikliği: Hacettepe'de bitki bazlı seçenek olarak kapsayıcı olmayan vejeteryan menünün çıkması, kahvaltı, öğlen ve akşam yemeklerinde vegan alternatif sunulmaması öğrencilerin beslenme ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalmaktadır.
 2. Vegan yemek miktarının yetersizliği: Bitki temelli bir alternatif sunulduğunda, bu yemekler genelde yeterli miktarda çıkarılmadığı için vegan öğrencilerin bir kısmı yemek yiyememektedir. 
 3. Vegan yemeklerin besin değerlerinin yetersizliği: Etli sebze yemeklerinden eti çıkarmak, peynirli makarnadan peyniri çıkarmak gibi yöntemlerle sunulan vegan yemekler öğün için gerekli besin değerini karşılamamaktadır. 

Talebimiz, üniversitemizin öğrencilerinin ve çalışanlarının beslenme ihtiyacının en iyi şekilde karşılanması yükümlülüğünü (2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 47. maddesi ve Mediko-Sosyal Sağlık, Kültür ve Spor İşleri Dairesi Uygulama Yönetmeliği’nin 15’inci maddesi) yerine getirilebilmesi için içerisinde hayvansal ürün bulunmayan (et, süt, peynir, yumurta, bal vb.) bir alternatif yemek menüsünün yaşama geçirilmesidir. 

Yemekhanelerde vegan menü seçeceği sunan üniversiteler:

 • Boğaziçi Üniversitesi 
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi 
 • Çanakkale 18 Mart Üniversitesi
 • İstanbul Üniversitesi
 • Koç Üniversitesi 
 • Mef Üniversitesi 
 • Yıldız Teknik Üniversitesi 
 • Uşak Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi 
 • Dokuz Eylül Üniversitesi 
 • Anadolu Üniversitesi
 • Ege Üniversitesi
 • Yıldız Teknik Üniversitesi

Vegan Derneği Türkiye'nin (TVD) bildirdiği gibi, özellikle üniversite kampüslerinde vegan menü sunmak, bunu düzenli ve sistemli hale getirmek son derece önemli. Çünkü:

 1. Hayvanlar, beslenme alışkanlıklarımız yüzünden ölçülemez derecede acı çekiyor. Günümüzde giderek daha fazla insan bu sömürü düzeninin bir parçası olmayı reddediyor ve hayvan sömürüsüne dayanmayan bitkisel yemekleri tercih ediyor. Hayvan sömrüsüyle mücadele etmenin en etkili yollarından biri vegan olmaktır.
 2. Gezegenimizdeki tüm canlı yaşamını tehdit eden bir iklim kriziyle karşı karşıyayız. Bu sebeple karbon ayak izini azaltmak herkesin sorumluluğudur. Hayvancılık ve iklim değişikliği arasındaki bağlantıya dair yapılan araştırmalar "et, süt ve süt ürünlerinden" kaçınmanın gezegen üzerindeki çevresel etkimizi azaltmanın en önemli yolu olduğunu ortaya koydu. İklim kriziyle mücadele ve karbon nötr bir gelecek konusunda öncülük etmek ve yeni nesillerin geleceğini güvene almak için bu tür önlemleri ilk alan eğitim kurumları olmalıdır.
 3. Birçok insan, hayvansal "ürünlere" dair artan sağlık endişeleri nedeniyle bitkisel bazlı gıdalar tüketmeyi tercih ediyor. Çok sayıda bilimsel veri, sağlıklı bir yaşam için işlenmemiş ve bitki bazlı beslenmenin en iyisi olduğunu gösteriyor. Her bireyin sağlıklı ve besin değerleri açısından eksiksiz bitkisel yemeklere erişim hakkı tartışılmaz olmalıdır, bireylerin ve kurumların inisiyatifine bırakılmamalıdır.

Hacettepe Üniversitesi yönetimi bu talepleri dikkate alarak; kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinde besin değeri ve miktarı açısından yeterli bir vegan menü sunmalıdır.

Desteğinize ihtiyacımız var! Lütfen kampanyayı imzalayın, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın! Teşekkürler.

 

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 3.201 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş