Kolon Kesen İşletmelerin Tespit Edilmesi için Acilen Denetim Yapılsın

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 35.000.


30 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem bir kez daha göstermiştir ki; yıkılan binaların bir bölümünden restoran, market, dükkan vs gibi işletmeler sorumludur.

Bu işletmeler; izin almaksızın binayı ayakta tutan ve güvenliğini sağlamakta olan kolonları tahrip etmektedir. Yer kazanmak veya diğer amaçlar uğruna yapılan bu değişiklikler insan hayatını tehlikeye atmakta, olası deprem anında binaları savunmasız bırakmaktadır.

İzinsiz yapılan bu değişimlerin yasalarımızda cezaları bulunmasına karşın uygulama kısmında sorunlar bulunmaktadır. Herhangi bir kişi şikayet etmedikçe bu değişimlerin ortaya çıkması ve kontrol altına alınması çok zordur.

Yasalarda bazı eklemeler talep ediyoruz;

  • Nasıl ISG uzmanı gibi kişiler işyerlerini denetliyor ise, bu işletmelerin de ilgili mühendislerce düzenli olarak denetlenmesi gerekmektedir. 
  • Nasıl binanın içinde bulunan asansörler yetkili kurumca denetleniyor ise binanın kendisini taşıyan kolonlar da buna benzer denetimlerden geçirilmelidir. 
  • Bu denetimlerin acilen başlatılması özellikle giriş katlarında bulunan işyerlerine öncelik verilmesi gerekmektedir.
  • Binalar yıkılmadan önce kolon kesmenin cezası, cinayete teşebbüs olarak ele alınmalı. Ayrıca denetimcilerin bu ihbarı savcılıklara sunmaları zorunlu olmalıdır.