İETT Otobüslerinde Araç İçi Anons Sistemleri Düzgün Çalışsın

İETT Otobüslerinde Araç İçi Anons Sistemleri Düzgün Çalışsın

Başlama tarihi:
6 Ağustos 2020
Muhatap:
İETT (istanbul elektrik tramvay ve tünel işletmeleri) ve
İmzalar: 10.229Sonraki Hedef: 15.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Abdulsamet Mercan

Merhabalar, ben Abdulsamet. 20 yaşındayım. Doktor hatası sonrası sonradan görme engelli oldum. Görme engelliler olarak sayısız sorunumuz var.

Bunlardan biri de İETT otobüslerinde bindiğimde araç içi ve araç dışı anons sistemlerinin çalışmaması. Bu durum benim gibi görme engellilerin özgürlüğünü, seyahatini kısıtılıyor ve bizler için çok önemli. Özgürlüğümü kazanıp okula, arkadaşlarıma kuzenime toplu taşımayla gidebilmek istiyorum.

Bazı otobüslerde bozuk, bazı şoförler ise sesini açmıyorlar. Görme engelli olmayanlar için de durakları takip etmek her zaman kolay değil, çeşitli engeller olabiliyor ve kalabalık otobüslerde görülemeyebiliyor. 

Talebim:

1. İETT otobüslerinin araç içi anons sistemlerinin bakım ve onarımının doğru bir biçimde yapılması.

2. İETT otobüslerindeki araç içi anons sistemlerinin manuel müdaheleye kapalı konuma getirilmesi. Şoförler sesini kısmamalı. 

Talebimi İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin dikkate almasını rica ediyorum. Beyaz Masa’ya yaptığım resmi başvurudan ne yazık ki tatminkar bir cevap alamadım. Sanki hepsi düzgün çalışıyor gibi yanıt verdiler ama durum öyle değil.

Hep birlikte bu durumu düzeltebiliriz. Kampanyama imza atarsanız, talebimizi daha güçlü bir şekilde Belediyeye iletmeye devam edeceğim. 

Beyaz masa'nın verdiği yanıtı aşağıda paylaşıyorum. Çok kişiye sordum ve çoğu kişi çalışmadığını, çalışırsa şaşırdıklarını söyledi. 

Beyaz masa'nın yanıtı:

"Kurumumuza yapmış olduğunuz başvurunuz incelenmiştir. Araçlarda özellikle havanın kararması ile birlikte durak ve güzergah takibinin zorlaşması, yabancı yolcular, görme engelliler ve her türlü anons sisteminden yararlanan yolcuların mağdur edilmemesi için anons ve ekranların açık tutulması zorunlu hale getirilmiştir. Cihazları kapalı olan sürücü filo komuta merkezimiz tarafından telefonla aranarak ikaz edilmektedir. Arıza olmadığı ve kasıtlı yaptığı anlaşıldığında ilgili şoför hakkında cezai işlem uygulanmaktadır. Ayrıca performansa göre çalışma sistemine geçilmiş olduğundan işlem yapılan şoförden performans puanı düşürüleceğinden teknik bir arıza olmadığı sürece böyle bir fiile kalkışmamaktadırlar. Sürücülerimize bu yönde tekrar uyarıda bulunulmuştur."

İETT GENEL MÜDÜRLÜĞÜ              
ALO 153 BEYAZMASA

 

Hemen destekle
İmzalar: 10.229Sonraki Hedef: 15.000
Hemen destekle