Kampanya Kapatıldı

İmza kişiliğin dışa vurumu, iki tanık değiştirmez bu durumu.

Bu kampanya 12.730 destekçiye ulaştı


Türkiye Noterler Birliği, Noterlik Yasasının 73. maddesine aykırı olarak görme engellilerin yaptığı işlemlerin geçerli olması için iki tanık isteme uygulamasına devam ediyor. Bu durum görme engelli yurttaşların onurunu incittiği gibi, onları her noterlik işleminde iki tanık bulundurma külfetiyle yüz yüze bırakıyor. Oysa bir kişinin el ürünü olan imzanın o kişiye ait olup olmadığı grafolojik incelemelerle kesin bir biçimde saptanabiliyor.

Dünyada ne kadar insan varsa o kadar parmak izi ve o kadar değişik imza var. Zira imza kişiliğin dışa vurumudur. Görme engellilerin işlemlerinin geçerli olabilmesi için iki tanık istenmesi onların kişiliğine karşı bir saldırıdır. Kendisini aldatılma riski altında gören bir görme engelli, isterse iki tanık bulundurabilir. Bu tamamıyla isteğe bağlıdır.

Kampanyamıza bir imza koyarak, sesimizin Türkiye Noterler Birliği’nce duyulmasını, görme engellileri rencide eden ve onlar için külfet oluşturan iki tanık bulundurma uygulamasına son verilmesini sağlayabilir, görme engellilerin onurlu yurttaşlar olarak yaşamasına katkıda bulunabilirsiniz.Bugün Turhan imzanı bekliyor!

Turhan İçli bu imza kampanyası için senin desteğini bekliyor: «Görme engelli yurttaşların onurunu incitmeyin». Turhan ve imza atan diğer 12.729 kişiye katıl.