Görme engelli çocuklara akıllı baston ulaştıralım.

Görme engelli çocuklara akıllı baston ulaştıralım.

Başlama tarihi:
1 Aralık 2019
Muhatap:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve
İmzalar: 220.899Sonraki Hedef: 300.000
Hemen destekle

Bu kampanya neden önemli?

Başlatan: Zülal Tannur

Merhaba, ben Zülal.

Görme engelliyim ve lise son sınıf öğrencisiyim. Son günlerde hayatım biraz değişti. Akıllı bastonla birlikte çevremdeki engelleri tek başıma fark edebildiğimi gördükçe benim cesaretim, ailemin de güveni arttı. Bastonu ilk kez kullanacak olsam WeWALK Akıllı Baston ile başlamak isterdim. 

Teknolojinin hızla geliştiği bu dönemde görme engelli öğrencilerin erken yaşta teknolojiye adaptasyonları çok önemli.

WeWALK, benim gibi görme engelli olan Kürşat Ceylan tarafından, görme engelliler için tasarlanmış akıllı bir baston. Türkiye’den tüm dünyaya armağan bir icat. Dünya çapında ödüller alan bu baston, standart bastonların yanısıra üzerindeki sensörler sayesinde bel üzerindeki engelleri de dokunmadan algılayabiliyor ve titreşimle uyarıyor.

Benim evimin etrafında çok fazla inşaat alanı, tabela, demir-beton çıkıntıları gibi düz bastonun algılayamayadığı, oldukça tehlikeli engeller var. Bu nedenle, annem ve babam tek başıma dışarı çıkmamı istemiyorlar, ben de açıkçası pek cesaret edemiyordum. WeWALK akıllı baston, standart bastonların aksine üzerindeki sensörler sayesinde bel üzerindeki engelleri de dokunmadan algılayabiliyor ve titreşimle uyarıyor.

Görme engelli kişilerin gidecekleri adresi bulabilmesi için, gören kişilere göre navigasyon uygulamalarını daha sık kullanması gerekiyor. Ama görmeden bir elinizde baston, bir elinizde akıllı telefonla navigasyon almaya çalışırken iki eliniz dolu yürüdüğünüzü hayal edin. Bu da bizim için bir hayli riskli bir durum. Akıllı baston ile telefonu cebimden çıkarmadan, bütün navigasyonu baston üzerinden alabiliyorum.

Akıllı bastona; istediğim otobüs durağını bulması ya da beklediğim otobüs geldiğinde ve inmem gerektiğinde haber vermesi gibi her gün yeni özellikler de ekleniyor.

Tüm bunlara ek olarak, böyle bir ürünün ülkemden çıkmasından ve TIME, Edison tarafından seçilen en iyi inovasyonlar arasında yer almasından ayrıca gurur duyuyorum.

Bugüne kadar hep şikayet ettiğimiz şeyler için harekete geçtik, imza kampanyaları başlattık. Bugün ise, hem bu umut dolu haberin yayılması, hem de tüm görme engelli öğrencilerin talepleri doğrultusunda bir kampanya başlatmak istedim. 

Desteklerinizle, yeni yılda tüm görme engelli öğrencilerin bastonlarını akıllı bastonla değiştirebiliriz.

Gelin, bu videoyu paylaşarak ve açtığım kampanyaya sadece imza atarak, daha fazla görme engelli öğrencinin akıllı bastona sahip olmasına destek olun.

İmzadan daha fazla destek olmak isterseniz, WeWALK ekibiyle info@wewalk.io üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Kampanya videosunun sesli betimlemesi için: https://youtu.be/1EG2tv0mtHI

#birlikteyürüyelim

Teşekkürlerimle,

Zülal Tannur
 

Hemen destekle
İmzalar: 220.899Sonraki Hedef: 300.000
Hemen destekle