Eskişehir'de Kömür Madeni İstemiyoruz!

Doğrulanmış başarı
Mücadele alanı:Madencilik Kampanyaları

Eskişehir'de Kömür Madeni İstemiyoruz!

Bu kampanya 17.487 destekçi ile değişim yarattı!
Türkiye Kömür işletmeleri (Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı) tarafına Eskişehir Çevre ve Yaşam Platformu bu kampanyayı başlattı

Eskişehir Odunpazarı Sevinç mahallesinde kömür madeni yapılmak isteniyor. Açılmak istenen Kömür Ocağı projesi ile Türkiye'nin tahıl ambarı konumundaki Alpu Ovamız ve Sevinç mahallesinde tarım ve hayvancılık büyük zarar görecektir. Sadece Sevinç mahallesinde, 6000 adet küçük baş hayvan ile 20.500 adet büyük baş hayvan bulunmaktadır.

Tahıl ambarı ve hayvancılık olan Eskişehir Odunpazarı'nda kömür madeni açılırsa, havamız, suyumuz, toprağımız kirlenecek ve hayvanlarımız hastalanacaktır.

Bütün dünya iklim krizine neden olan kömürü terk ederken ve Türkiye 2053 yılına kadar emisyonlarını sıfırlama hedefi açıklamışken; bizde kömür ocağı açılması alınan kararlarla da çelişmektedir.

Bu nedenle Sevinç mahallesinde yapılması düşünülen Kömür Ocağı Projesi'ne karşıyız. Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği, bütün Sivil Toplum Örgütleri (Tema, Greenpeace, Türçep, İçacep, Doğaya güç kat, Gürleyik Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Toy Gençlik  vb) Büyükşehir, Tepebaşı ve Odunpazarı  Belediyelerimiz, Eskişehir Barosu, Tabipler Odası, Türkiye Kent Konseyleri Platformu, Odunpazarı Kent Konseyi, Eskişehir Kent Konseyi, TMMOB ye bağlı ilgili Odalar, Yöre Muhtarları ve Eskişehir halkı olarak bunun karşısındayız.

Geleceğimiz için herkesin bu projeye karşı olacağını düşünerek, bizlere destek olmaya tüm halkımızı çağırıyoruz.

Doğrulanmış başarı

Bu kampanya 17.487 destekçi ile değişim yarattı!

Bu kampanyayı paylaş