Engelli Raporlarımız Sürekli Olsun

Engelli Raporlarımız Sürekli Olsun

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 200.000.


Merhaba, ben Melek Taşkın, 30 yaşında bir anneyim ve bu kampanyayı 6 yaşındaki otizmli oğlum Kaan Göktuğ ve onun durumundaki tüm çocuklar için başlatıyorum.

Oğlum Kaan otizmli ve hayat bizim için daha zor. Şimdi hayatımızı en azından bir konuda kolaylaştırmak için imzanızı istiyorum.

Otizmli bireylerin eğitim ve sosyal yardım alabilmelerinin birinci şartı zihinsel engelli raporu alabilmesidir. Otizmliler zihinsel engelli değildir ama bize verilen rapor başlığı bu. Bizim için bu süreç maalesef tam bir işkence. Randevu alabilmek bile 2 ay sürüyor. Oraya gittiğimizde ise saatlerce bekliyoruz. Bu sürede nöbet geçiren, krize giren bu çocukları zapt etmeye çalışmak ve etraftan gelen kınayıcı bakışlarla muhatap olmak bizleri psikolojik anlamda gerçekten zorluyor.

Bu kampanyanın amacı, alınan bu raporun sürelerinin yaşam boyu olması. Ne yazık ki hastaneler tarafından verilen engelli raporlarının geçerlilik süresi 1 ya da 2 yıl oluyor. Yani bizler çocuklarımızla birlikte her sene aynı zorlu süreci yaşamak zorundayız.

Bu yüzden erkeklerde askerlik konusunda da sıkıntılar yaşanıyor. Evde kaçak saklanıyor diye evine baskın yapılan aileler mevcut, halbuki aileler devamlı rapor sahibi olsalar ve bu raporlar TC kimlik numarası üzerinden devletin tüm kademelerinde iki tuşa basılarak görülebilse aileler çok rahat edecekler.

Ayrıca bu çocukların kaydı normal okullara çıkıyor ve biz aileler gerekli düzeltmeleri yapana kadar özel eğitim sınıfındaki kontenjan doluyor. Yani bu uygulama yüzünden yaşadığımız sorunlar bitmek bilmiyor.

Ben, 6 yaşında otizmli bir çocuğun annesi olarak çözümü çok basit olan bu konuda sizlerin yardımını rica ediyorum. Hem kendi oğlum hem de onun durumundaki binlerce çocuk için gelin bu uygulamanın neden bizlere zarar verdiğini Sağlık Bakanlığı’na birlikte anlatalım. Bana açtığım bu kampanyaya imza vererek yardım ederseniz, engellilerin ve engelli ailelerin hayatında büyük bir fark yaratabiliriz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Melek Taşkın 

Not: Yukardaki kampanyamı 3 sene önce başlatmıştım. O günden bu yana ben İstanbul'dan daha küçük bir şehre taşındım ve oğlumun rapor sorunu buradaki doktorun inisiyatif alması ile çözüldü. Ama büyük şehirlerde yaşayan tüm aileler için bu kabus ne yazık ki devam ediyor. Bakanlık beni 3 sene önce arayarak bu konuda çalışma başlattıklarını söylemişti ancak değişen ne yazık ki hiç bir şey yok. Bu yüzden kampanyayı imzalamaya devam etmeniz çok önemli.