Ayıları katletmeyin. Yaşam alanlarına saygı gösterin.

Ayıları katletmeyin. Yaşam alanlarına saygı gösterin.

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.
DKMP tarafına ahmet Taşçı bu kampanyayı başlattı

Bolu’da mantar toplamak için ormana giden Ayşe Yardımcı’ya saldırarak ölümüne neden olan ayı için itlaf kararı çıkartıldı. Ayının öldürülmesi için iki avcılık derneğine yetki verildi.

Avcılar ormanda ayının izini sürüyor. Uzmanlar ise son yıllarda artan vahşi hayvan saldırılarının ormanlık alanların yapılaşmaya açılmasından kaynaklandığını savunuyor.

Talihsiz olayın ardından Bolu Milli Parklar Şube Müdürlüğü harekete geçti. Daha önce de ayı saldırılarının yaşandığı bölge için bir rapor hazırlandı. Olayın yaşandığı bölgeye kurulan foto kapanlar ile tespit edildi. Raporda ayının yakalanarak itlaf edilmesi gerektiği belirtildi. Orman ve Su İşleri Bakanlığı da söz konusu ayının itlaf edilmesine onay verdi.

AVCI DERNEKLERİNE YETKİ

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Mudurnu Avcılar Derneği ile Mudurnu Avcılar ve Doğa Sporları Derneği’ne ayının itlaf edilmesi için yetki verildi. İki avcı derneğinin üyeleri, o ayının peşine düştü. Habertürk’e konuşan Mudurnu Avcılar ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Murat Yavuz, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile protokol anlaşması imzaladık. Dernek olarak ayı saldırısının yaşandığı bölgede arama faaliyeti gerçekleştirdik ancak henüz saldırgan ayıya ulaşamadık. Arama çalışmaları belirli aralıklara devam ediyor” diye konuştu.

“HAYVANLARIN YAŞAM ALANINA YERLEŞİYORUZ”

Öte yandan son yıllarda artan vahşi hayvan saldırıları tartışmaları da beraberinde getirdi. Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkanı İklim Yiğit, vahşi hayvanların köy ve ilçe merkezlerine kadar inmesine ormanlık alanlardaki yapılaşmanın neden olduğunu söyledi. Yiğit, “Şunu bir kere söylemek lazım biz doğada misafiriz. Aslında biz hayvanların yaşam alanlarına yerleşiyoruz. Ekolojik dengeyi korumamız gerekiyor. Ekolojik dengeyi koruyamazsak bu gibi örneklerle sıkça karşılaşmaya devam edeceğiz” dedi.
Yazı ve Fotoğraf :Sezgin Akkoyun

0 kişi imzaladı. Hedefimiz 1.000.
1.000 imzaya ulaşıldığında, bu kampanyanın öne çıkarılan kampanyalarda yer alma ihtimali artar.